Disney’e Büyük Tepki

Scarlett Johansson, başrolde yer aldığı Black Widow filminin dijital platformda yayınlanması sonrası Disney’e dava açmış ve sözleşmenin ihlal edildiğini öne sürmüştü. Disney’den ünlü oyuncuya gelen yanıt, sinema dünyasından ve sosyal medyadan büyük tepki aldı.

Ünlü oyuncu Scarlett Johansson’ın Disney’e açtığı dava sonrası, stüdyonun verdiği cevap tepki çekti. Johansson, açtığı davada, Black Widow filminin dijital platform olan Disney Plus’ta sinemalar ile eş zamanlı yayınlanmasının, sözleşmeyi ihlal etmek anlamına geldiğini iddia etmişti.

36 yaşındaki Amerikalı oyuncu, davada, maaşının büyük oranda gişeden kazanılan paradan ödeneceğini ifade etmişti. Johansson, Marvel ile filminin yayınının sadece sinemalarda olması konusunda anlaştıklarını belirtmişti. Johansson, “Disney, verdiği bu sözün gayet farkındaydı ama buna rağmen Marvel’ı bu sözü ihlal etmesi için yönlendirdi ve filmi Disney Plus platformunda da sinemalarla aynı gün çıkardı” demişti.

 

DISNEY’DEN ‘PANDEMİLİ’ YANIT

Johansson’ın bu atağına karşılık olarak Disney bir açıklamada bulundu. Şirket, “Bu davanın bir değeri yok. Bu dava özellikle Covid-19 pandemisinin korkunç küresel etkileri duygusuzca göz ardı edildiği için üzücü” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, “Disney, Johansson ile yapılan sözleşmeye tamamen bağlı kaldı. Black Widow’un Disney Plus üzerinde yayınlanması, Johansson’ın önceden aldığı 20 milyon doların üzerine ek ödeme alması için büyük ölçüde katkıda bulundu” denildi.

SİNEMA DÜNYASINDAN ELEŞTİRİ YAĞMURU

Dava dosyasında, Johansson’ı Disney’e karşı dava açmaya iten şeyin, Disney’in, “kasıtlı olarak Marvel’ı anlaşmayı çiğnemeye teşvik etmesi” ve bu sayede ünlü oyuncunun “anlaşma kapsamında alacağı ödemelerin farkına varmasını önlemek” olduğu belirtildi.

Johansson’a sinema dünyasından büyük destek gelirken, sinema yazarı Tomris Laffly, “Scarlett Johansson’ın ne kadar zengin olduğu umrumda değil. Sözleşmesi ihlal edildi ve dava açmalı. Profesyonel kadın oyuncuları ve isteklerinin arkasında durmalarını desteklediğinizi iddia edip, ‘O hariç, onun durumu zaten iyi’ diyemezsiniz” sözleriyle Disney’e tepki gösterdi.

Ünlü oyuncuya sosyal medyada büyük destek gelirken, Disney peş peşe eleştirilere maruz kaldı.

Sosyal medya kullanıcıları, “Biri bir sözleşmeyi ihlal ettiğinizi söylediğinde pandemiden bahsetmeye başlıyorsanız, o sözleşmeyi yüzde yüz ihlal etmişsinizdir” benzeri yorumlar yaptı.

Sosyal medyada ayrıca, “Disney’in değeri 130 milyar dolar ve kazancını büyük ölçüde hak eden bir oyuncuya ödeme yapmak istemiyor. Bu ifade kendi kendini açıklıyor ve bu beni iğrendiriyor” şeklinde mesajlar yayıldı.

SALON SAHİPLERİ DE ŞİKAYETÇİ

Black Widow şu anda, Marvel Sinema Evreni’nin 319.5 milyon dolar ile en az hasılat yapan filmi. Sinema salonu sahipleri, bunu filmin eş zamanlı olarak Disney Plus kanalında yayınlanmasına bağlıyor.

Johansson, bu filmle Marvel’da son kez rol almış oldu. Orijinal vizyon tarihi Mayıs 2020 olan film, Haziran 2021’e ertelendi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir