Disney ve Lucasfilm Güçlerini Birleştiriyor

Birleşik Krallık Hükümeti’nin başlattığı GREAT Britain kampanyası, Disney ve Lucasfilm, merakla beklenen Star Wars: The Force Awakens filminin 17 Aralık’ta İngiltere’de gösterime girmesinden önce Yıldız Savaşları (Star Wars) efsanesinde ortaya konulan İngiliz yaratıcılığını, ilham gücünü ve yenilikçiliğini kutlayan eşsiz bir işbirliği başlattıklarını duyurdu.

Sir Richard Branson, Jamie Oliver ve Jessica Ennis-Hill gibi İngiliz ikonlarının oynadığı bir dizi video Star Wars’u küresel fenomen haline getiren inanılmaz İngiliz yeteneğinin profilini çizecek ve yaklaşık 40 yıllık GREAT (Büyük) Britanya sinemacılığını kutlayacak. Bu videolardan her biri yenilikçilik (Sir Richard Branson), gelecek nesillere ilham olma (Jessica Ennis-Hill) ve filmlerin ardındaki miras (Jamie Oliver) gibi bileşenlerle, Birleşik Krallık’ın Star Wars’a katkısının öyküsünü anlatıyor.

Bundan 40 yıl önce, Birleşik Krallık ve Star Wars arasındaki inanılmaz hikaye Elstree Studyolarında Yıldız Savaşları: ‘Yeni Bir Umut’ yapımıyla başladı. Yapımcıların hayal gücü, ilham ve yenilikçiliğinin örnekleri arasında Britanyalı set dekoratörü Roger Christian’ın yedek kamera parçalarından ve toplamış olduğu hurdadan şekillendirdiği orijinal ışın kılıcı, Darth Vader’in ikonik görüntüsünü yaratan Birleşik Krallık doğumlu John Mollo’nun Academy Award®ödüllü kostüm tasarımları ve galaksideki en ikonik temalardan biri olan Londra Senfoni Orkestrası’nın ve Abbey Road’un kilit rolleri yer aldı.

Bu öykü Birleşik Krallık’ta çekilen ve hem prodüksiyon ekibinde hem de sahne yıldızları arasında gerçek anlamda GREAT Britain (Büyük Britanya) yeteneklerini kullanan Star Wars: The Force Awakens (Güç Uyanıyor)ile devam ediyor. Bunların arasında R2-D2’yu yaratmak için birlikte çalışılan ve İngiliz hayranı olan Oliver Steeples ve Lee Towersey’ın droid yapma yetenekleri ile yeni filmde Rey, Finn ve Kaptan Phasma’yı canlandıran Daisy Ridley, John Boyega ve Gwendoline Christie gibi İngiliz aktörleri yer alıyor.

Ayrıca, Birleşik Krallık’taki telif hakları eğitim kuruluşu olan The Industry Trust for IP Awareness (Fikri Mülkiyet Farkındalığı için Sektör Ortaklığı) Moments Worth Paying (Para Vermeye Değen Anlar) kampanyası kapsamında “Star Wars: Made GREAT in Britain 55” tanıtım filmini izleyicilerle buluşturuyor. İngiliz yaratıcılığını destekleyen ve sinema deneyiminin neden para ödemeye değer olduğunu gösteren ilham verici bu tanıtım filmi 9 Aralık 2015’ten itibaren Birleşik Krallık Sinema Birliği tarafından ücretsiz olarak gösterime girdi.

Lucasfilm Başkanı ve Star Wars: The Force Awakens Prodüktörü Kathleen Kennedy açıklamasında şunları söyledi: “Birleşik Krallık, Star Wars’un memleketidir. Birleşik Krallık’a dönmek ve Pinewood’a yerleşmek bana evime dönmüşüm gibi hissettirdi. Özellikle de Star Wars efsanesinin ilk günlerine dönen set ekibi kuşaklarıyla böyle hissettim. Bu yeni kuşağın yeni filmler üzerinde çalışırken o klasik duyarlılığı sergilemesini görmek muhteşemdi.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir