Di Caprio’dan Sürpriz Proje

ABD’li ünlü aktör Leonardo Di Caprio’nun, yapımcı-yönetmen Michael Bay ile birlikte, efsanevi bisikletçi Jacques Boyer’in hikayesini konu alan sürpriz bir projeye imza atacağı iddia edildi.

Time’da yer alan habere göre Pearl Harbor, Armageddon, Transformers gibi aksiyon filmlerinin ünlü yönetmeni Michael Bay ve ünlü aktör Leonardo Di Caprio Michael Boyer’in kurduğu Ruanda bisiklet takımının konu edildiği bir filmde buluşacak.

Henüz ortada senaryosu dahi olmayan projenin yönetmenliğini 2014’te Oscar adayı olan, Virunga isimli belgeselin yönetmeni Orlando von Einsiedel’in yapacağı, Michael Bay ve Di Caprio’nun ise yapımcı olarak projede yer alabileceği söylentiler arasında. Di Caprio Virunga’nın yürütücü yapımcılığını üstlenmişti.

Filmin senaryosu henüz hazır olmasa da Tour de France’a katılan ilk ABD’li bisikletçi olan Jacques ‘Jock’ Boyer’in Ruanda’da kurduğu bisiklet takımı ve mücadelesinin filmin merkezinde olacağı söyleniyor.

BOYER’İN KURDUĞU “RUANDA TAKIMI”

Jacques Boyer’in kurduğu Ruanda Takımı ülkede 1994’te yaşanan soykırımdan sonra insanlara bir umut ışığı olması amacıyla ortaya çıktı. Soykırımda 100 gün içinde 800 bin Tutsi’nin ve ılımlı Hutu’nun aşırı uç Hutu’lar tarafından öldürülmüştü. Boyer yaşanan bu vahşetin üzerine bölgede insanlara ufak da olsa bir umut olmak için 2007’den beri kurduğu Ruanda Takımı adlı bisiklet takımıyla gençlerle ve bölge halkıyla beraber çalışıyor. Boyer’in bu çabaları 2012 yapımı “Rising from Ashes (Küllerinden Doğmak)” adlı belgesel ile beyazperdeye de taşınmıştı.

ACQUES BOYER KİMDİR?

Jonathan (Jacques) Boyer 1955 doğumlu ABD’li bisikletçi. 1981 yılında Tour De France’a katılan ilk bisiklet sporcusu olarak tarihe adını yazdırdı. 5 kez yarıştığı turda 1983’te 12. oldu. Boyer yarış boyunca yalnızca meyve ve fındık yemesiyle akıllarda yer etti. 2007’den beri Ruanda’da eşiyle birlikte yaşayan Boyer, kurduğu Ruanda Bisiklet Takımı ile Ruandalılara bisiklet sporunu sevdirmeyi amaçlıyor ve takımını yarışlara hazırlıyor. (NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir