Corona’nın Sinemaya Zararı Büyük

Tüm dünyanın gündemine oturan corona virüsün 2 aylık süreçte sinema sektörünü yaklaşık 5 milyar dolar kayıp yaşattığı belirtildi.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hemen hemen tüm dünyaya yayılan corona virüs sinema dünyasını vurmaya devam ediyor. Türkiye ve dünya genelinde birçok filmin çekimleri, galası ve vizyon tarihleri erteleniyor.

Bu iptal ve ertelemeler Hollywood Reporter’ın haberine göre; sinema sektörünü bu iki aylık periyotta toplam kaybının 5 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Sinemada vizyonda olan filmleri toplu halde izlemekten kaçınan seyircinin salonlara gitmemesi de vizyon filmlerinin hasılatlarını düşürüyor.

Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülke olan İtalya’da hükümet, hafta başında bir ay sürecek tam kapsamlı bir karantina kararı aldı. Salonlardaki seyirci sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre %94, bir önceki haftaya göre ise %79 oranında düşüş gösterdi. Sinema salonları, karantina şartları gereği tüm ülke genelinde en az 3 Nisan tarihine kadar kapalı olacak.

(NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir