Cannes Film Festivali’nden Açıklama!

Fransız medyasında yer alan haberlerde korona virüsü sebebiyle iptal edileceği iddia edilen Cannes Film Festivali, iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

Haftalık olarak çıkan Le Point Dergisi’nin Cumartesi sayısında çıkan haberde; Festivalin yönetim kurulu üyelerinden biri; “Her yanımızı saran korona virüsünden dolayı ve buna müteakip hükümetin korana virüsüne karşı mücadelede almış olduğu radikal önlemlerden dolayı ‘festivalin yapılmasını imkânsıza yakın bir durumun’ içine girdiğine yönelik bir yazı yayınlanmıştı.

Aynı zamanda yazıda şunlar da belirtilmişti; ”Çin, Kore, İran, İtalya ve şüphesiz 50’nin üzerindeki ülkelerden gelecek filmlerin seçimleri bizim için çok zor olacak ve biliyoruz ki bu ülkelerdeki ünlü oyuncular ve yönetmenler seyahat edemeyecekler. 2000 koltuklu oditoryumda film göstermek (Cannes’ın ana solonu 2300 kapasiteli) izin verilemeyecek ve gelebilecek en küçük uyarı festival müdavimlerini endişelendirecek.”

 Bu asılsız haberlere karşılık resmi olarak Cannes’ın yaptığı açıklamaya göre 2020 Cannes Festivaline ilişkin kararın Nisan ayının ortalarında alınacağı ve o zamandaki duruma bakarak önlem alınıp alınmamasına yönelik kararın verileceği belirtildi. Cannes festival programını 16 Nisan’da açıklayacak ve festival 12-23 Mayıs tarihleri arasında olacak.

Eğer Festival iptal edilirse bu Cannes’ın 73 yıllık tarihinde bir ilk olacak. Dünya’nın en prestijli film festivali, tarihinde sadece 1968 yılında festivalin başlangıcından kısa bir süre sonra Fransa’da patlak veren öğrenci olayları ve grevler nedeniyle kesintiye uğramıştı.

(The Hollywood Reporter)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir