Corona Günleri İçin Netflix Önerileri

Corona günlerinde ev izolasyonunda olduğumuz şu günlerde ‘ne izlemeli’ sorusuna çeşitli önerilerde bulunuluyor.

Listeler çeşit çeşit, benim listem ise Netflix’den 3 film, 3 belgesel ve 3 diziden oluşuyor. Filmler eğlenceli, diziler harekete geçirici, belgeseller ise çeşitli alanlara dair soru ve eleştirel yaklaşımlarıyla öne çıkıyor.

Listeye gelince;

Filmler

  • Julie&Julia (2009)

Merly Streep ve Amy Adams’ın başrollerinde yer aldığı Julie&Julia filmi aynı adlı bir kitabın uyarlamasıdır. Evde yemek yapmanın sık önerilenler de yer aldığı şu günlerde yemek yapmanın tutkusuna dair bir film izlemek sizi daha da kamçılayabilir.

  • Sıkıysa Yakala / Catch Me If You Can (2002)

Usta yönetmen Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda yer aldığı bir yanda Tom Hanks, diğer yanda Leonardo Di Caprio’nun yer aldığı film, bir suçlu ve bir ajan arasındaki kedi fare oyununu konu ediyor.

  • Toc Toc (2017)

İspanyol komedi filmi olan Toc Toc, bir grup kompulsif bozukluğu olan insanın terapi odasında mahsur kalmasını anlatıyor. Hepimizde başlayan temizlik takıntısının boyutlarını görmek isterseniz, göz atabilirsiniz.

Diziler

  • After Life (2019-)

Ünlü komedyen Ricky Gervais’in hem yapımcılığını hem başrolünü üstlendiği After Life dizisi, Tony’nin çok sevdiği eşinin kaybından sonra yaşadıklarını anlatıyor. Arkadaşlarına, ailesine, haber yapmak için görüştüğü herkese sorgulayarak devam eden Tony ile birlikte yaşamak, sosyal medya, ölüm gibi konuları izlerken sorguluyorsunuz.

  • Girlboss (2017)

Yeni tür bir girişimcilik için ilham arıyorsunuz Girlboss’u izleyin. Gerçek bir hikayeden esinlenen dizi, internet üzerinden satış yapmaya çalışan Sophia’nın moda imparatorluğuna giden yolunu anlatıyor.

  • Menajerimi Arayın / Call My Agent (2015-)

3 sezonluk Fransız yapımı dizide menajerlerin dünyasına tanıklık ediyoruz. Isabelle Huppert, Juliette Binoche gibi ünlü yıldızlar da filme konuk oluyor. Bazı haberlere göre uyarlaması için ülkemizde çalışmalara başlanmış bile.

Belgeseller

  • Vahşi Kırlar / Wild Wild Country (2018)

Osho’nun hikayesinin anlatıldığı belgesel dizisi hem tüyler ürpertiyor hem de merakla bir sonraki bölümü izlettiriyor. Topluluğun oluşumu, arkasındaki ekonomik ve siyasal ilişkiler konu ediliyor.

  • The Keepers (2017)

Baltimore’lu bir rahibenin çözülmemiş cinayetini, bu cinayetin ardında yatan korkunç sırları ve ölümünün ardından yaklaşık elli yıl geçmesine rağmen dinmeyen bir acıyı konu alan, yedi bölümlük sürükleyici bir belgesel dizisi. İlgilisine duyurulur.

  • The Family (2019)

Jeffy Sharlet’ın aynı adlı kitabından ilham alan belgesel dizisi, ABD’nin güçlü ‘aile’ yapılanmasını konu ediyor.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. 2019-2021 yılları arasında filmarasidergisi.com 'un yayın koordinatörlüğünü yaptı. Şimdilerde ise haberleri, röportajları ve sinema yazılarıyla yer alıyor. 2022 yılından itibaren Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir