Çevreci Kısacılar Ödüllerini Aldı

Bakırköy Belediyesi, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film işbirliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 15. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Ödül töreni Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması’nda ödül kazanan filmler dışında her yıl verilen Çevre ve Sinema Onur Ödülleri de sahiplerini buldu. Bu yıl Onur Ödülü verilen sanatçılar; Cihat Tamer, Suzan Avcı, Birsen Dürülü, Can Kolukısa oldu.

Törene; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) Başkanı ve Festival Yönetmeni Vural Çavuşoğlu katılarak birer konuşma yaptı. Festivalde çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerindeki kısa filmler Bakırköy dışında Türkiye genelinde altı üniversitede izleyici ile buluştu.

Ödül töreninde; BASAD TSM Korosu şef Dicle Derman Yönetiminde “Yeşilçam Şarkıları” konulu mini bir konser de vermiştir. Ayrıca Bakırköylü Sanatçılardan oluşan resim sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

HALK JÜRİSİ ÖDÜLLERİ:

Yarışmaya katılan tüm filmler, her yaş ve çeşitli mesleklerden oluşan 50 kişilik bir Halk Jürisi tarafından ayrı değerlendirilerek ödüllendirildi.

  1. BELALI TAŞ DEVRİ – Yönetmen: Deniz Akgün

2. İÇİMDEKİ ÖKÜZ – Yönetmen: Sinan Aygün

3. YABAN – Yönetmen: Volkan Budak

 ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ:

Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Erdoğan Ünlü (Tiyatro Sanatçısı), Prof. Dr. Oğuz Makal (Beykent Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı),Haluk Ayvazoğlu (Oyuncu) ve Vural Çavuşoğlu’dan (Yapımcı-Yönetmen) oluşan seçici kurul aşağıdaki filmleri ödüle değer buldu.

           KURMACA

  1. HUZUREVİ – Yönetmen: Ahmet Toklu

2. ELENE – Yönetmen: Sezen Kayhan

3. ZEYTİN AĞACI – Yönetmen: Ali Aktemur

  

          BELGESEL

      1. SIRADIŞI İNSANLAR – Yönetmen: Orhan Tekeoğlu

2. KIRMIZI – Yönetmen: Abdurrahman Demir

3. 683 – Yönetmen: Canberk Şimşek

 CANLANDIRMA

EN İYİ FİLM: BENCİL BEY – Yönetmen: Faruk Yağızhan Mısırlı

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ: BAŞKA – Yönetmen: Nesime Karateke

ONUR ÖDÜLLERİ

Cihat Tamer, Suzan Avcı, Birsen Dürülü, Can Kolukısa.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir