‘Ceviz Ağacı’ 2 Festivalde Yarışacak

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” filmi festival yolculuğuna devam ediyor. 7 Eylül’de 31. Ankara Film Festivalinde yarışacak olan filme bir güzel haber de 27. Adana Altın Koza Film Festivali’nden geldi. Gösterildiği festivallerde dikkatleri üzerine çeken“Ceviz Ağacı”, Altın Koza Film Festivali yarışma bölümüne seçildi.

Pandemiden dolayı vizyon tarihi ertelenen ve merakla takip edilen Faysal Soysal’ın yazıp- yönettiği “Ceviz Ağacı” filminin yeni durakları 31. Uluslararası Ankara Film Festivali ve 27.Adana Altın Koza Film Festivali. Antalya ve İstanbul film festivallerinde gösterilmesiyle darbe sonrası travmalara ve kadın cinayetlerine getirdiği özgün bakış açısıyla siyasi, ahlaki ve felsefi tartışmalar başlatan “Ceviz Ağacı”, Ankara film festivalinden sonra Adana Film festivalin yarışma bölümüne seçildi.

Üç Yol filmiyle 2014’te Ankara Film Festivali’nden ‘Umut Veren Yönetmen Ödülü’ ile dönen Faysal Soysal, 7 Eylül Pazartesi günü saat 17.00’de Ankara Büyülü Fener sinemasına yeni filmi Ceviz Ağacı ile konuk olacak. 14-20 Eylül tarihlerinde ise bu yıl pandemiden dolayı online yapılacak olan Adana Altın Koza film festivalinde seyirci ile buluşacak.

Sinema yüksek lisansını İran’da yapan Faysal Soysal’ın bu filmi ilk Türkiye-İran ortak yapımı. Filmin post prodüksiyonunda İran’ın büyük filmlerine imza atmış sanatçılar görev aldı. Film ekibinin de katılacağı festival Türkiye’de pandemi şartlarında sosyal mesafenin korunmasıyla fiziki anlamda gerçekleşecek ilk festival olması bakımından da dikkatleri çekiyor. Ankara Film Festivali’nde Türk ve Dünya sinemasının önemli yapıtları gösterilecek.

Filmin Özeti

Birçok açıdan silik ve pasif bir karaktere sahip edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir süre sonra kasabada kimliği belirlenemeyen bir kadın cesedi bulunur. Hayati başka bir kadına ait olan cesedin karısına ait olduğunu kabul edip başkasının işlediği cinayeti üstlenir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir