‘Uzak Ülke’ Ankara’da Yarışıyor!

Erkan Yazıcı’nın bir mübadele hikayesini anlattığı Uzak Ülke filmi , 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışıyor.

Çekimleri Karadeniz sahilinde yapılan, 12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris ile Binbaşı Osman arasında yaşananları konu alan mübadele hikayesi prömiyerini 39. İstanbul Film Festivali’nde yaptı.

Festival yolculuğuna 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışarak devam edecek Uzak Ülke’nin başrollerinde usta oyuncu Haydar Şişman ve genç oyuncu Abdurrah Gönan yer alıyor.

Filmin Konusu

Karadeniz Sahili 1925.

On iki yaşındaki Trabzon Rum’u Paris, babasının annesi için yonttuğu hediyeyi almak üzere kamptan kaçar. Geri döndüğünde mübadillerin gönderilmiş ve kampın boşaltılmış olduğunu görür. Yeni rejim Binbaşı Osman’ı hain ilan etmiş, tutuklayıp mübadillerden boşaltılmış olan kampa kapatmıştır. Köklerin ve bağlılığın sorgulandığı bu alacakaranlık, yeni gemi gelene kadar ikisine de vatan olacaktır.

Rabia Bulut

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı.t Yüksek Lisansını ise Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yaptı. Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir