‘Çekmeköy Underground’ Mart’ta Görücüye Çıkıyor

Aysim Türkmen’in ilk uzun metrajlı filmi Çekmeköy Underground, 13 Mart’ta Başka Sinema kapsamında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Belgeselleriyle Akbank Kısa Film Festivali dahil birçok festivalden ödüller kazanan Aysim Türkmen’in senaryosunu Can Merdan Doğan ve Şirin Güven ile beraber yazdığı filmin Türkiye prömiyeri geçtiğimiz Ekim ayında yapılan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde gerçekleştirilmiş ve film özellikle müzikleriyle çok dikkat çekmişti.

Yaşadıkları mahallelerde gitgide alanları daralsa da dansları, şarkıları ve kendilerine özgü stilleriyle hayallerinin peşinde koşan, kendilerine mekansız krallar diyen gecekondulu gençlerin hikayesinin anlatıldığı Çekmeköy Underground’un başrollerinde son dönemin dikkat çeken genç oyuncuları Can Sipahi, Gözde Kocaoğlu, Aslı Menaz ve Barış Gönenen yer alırken, onlara Kerem Can, Ayşe Selen, Levend Yılmaz, Tülin Özen ve Selen Uçer gibi deneyimli oyuncular eşlik ediyor.

Yapımcılığını Metropol Film’in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir, sanat yönetmenliğini Elif Taşçıoğlu yaptı. Müziklerini Acarkan Özkan, Uran Apak ve Erhan Seyran’ın yaptığı Çekmeköy Underground’un kurgusu ise Ayhan Ergürsel tarafından gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan, Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar platformuna ve !f & Sundance Senaryo Lab’e seçilen filmin tüm çekimleri geçtiğimiz sene İstanbul’da yapıldı.

Çekmeköy Underground

Çekmeköy Underground lüks semtlere dönüşen gecekondu mahallelerindeki gençlerin öyküsüdür. Beatbox yapıp dans eden mahallenin gençleri yıllardır hayalini kurdukları stüdyoya kavuşmuşlardır. Bir yandan yetenek yarışmasına hazırlanmakta bir yandan da hapisten çıkacak abileri için heyecanla ‘arabesk rap’ tarzı bir klip hazırlamaktadırlar. Cemal Abi, nam-ı diğer ‘Küllü Harap’ hapisten çıkar gelir ancak kendi hayal dünyasında yaşattığı aşk hikayesi dışında hiçbir şeyle ilgilenmez. Üstelik haksız yere hapse girdiği bilinen Cemal’in, aşk yüzünden kaçakçılık yapmış olduğu ortaya çıkar. Aşkın getirmiş olduğu trajediden kaçmaya çalışan gençler dansla, müzikle hayata tutunmak isteseler de İstanbul’un ışıltılı acımasızlığı hayallerine kurşun sıkacaktır.

Yönetmen: Aysim Türkmen
Senarist: Aysim Türkmen, Can Merdan Doğan, Şirin Güven
Oyuncular: Can Sipahi, Kerem Can, Gözde Kocaoğlu, Aslı Menaz, Barış Gönenen, Onur Öztay, Hakan Ummak, Özer Arslan, Ayşe Selen, Tülin Özen, Levend Yılmaz, Selen Uçer, Metin Göksel, İsmail Karagöz
Yapımcı: Metropol Film
Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir
Sanat Yönetmeni: Elif Taşçıoğlu
Müzik: Acarkan Özkan, Uran Apak, Erhan Seyran
Kurgu: Ayhan Ergürsel
İdari Yapımcı: Ateş Benek

Yönetmen Biyografi

Aysim Türkmen senarist, film yönetmeni ve yapımcısı. Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme ve sosyoloji okudu. New York Üniveritesi’nde Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Açık Radyo’da Metropolitika programının yapımcısı ve sunucusudur. 2011 Yılında Antalya Film Festivali ve Akbank Kısa Film Festivali’nin belgesel jürilerinde yer almıştır. 2014 yılında çekmiş olduğu Çekmeköy Underground uzun metrajlı ilk sinema filmidir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir