Cannes İstanbul’a Geliyor

Cannes Film Festivali’nden yetkililer İstanbul’a gelerek aday filmleri seyredecek.

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin (SE-YAP) yürüttüğü “Festivaller İstanbul’da” projesi kapsamında 17-20 Şubat 2015 tarihleri arasında Cannes Film Festivali’nden yetkililer İstanbul’a gelerek Ana Yarışma (Competition), Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard), Eleştirmenler Haftası (Semaine de la Critique, Cannes) ve Yönetmenler Haftası (Quinzaine des Realisateurs) bölümleri için Türkiye’den başvuruda bulunan filmleri izleyecekler.

Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla yürütülen “Festivaller İstanbul’da” projesi, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Medya Elçiliği, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Color-ist ‘in desteğiyle yapılacak. Dünyanın en önemli festivallerinden olan Cannes Film Festivali bu yıl 13- 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Fransa’da gerçekleştirilecek.

2014 yılında başlatılan proje kapsamında Venedik, Berlin ve Cannes Film Festivalleri’nin festival programcıları İstanbul’a geliyor ve kendilerine sunulan aday filmleri izleyerek ön seçim yapıyorlar. Geçtiğimiz sene bu proje kapsamında gösterilen filmlerden Kaan Müjdeci’nin Sivas isimli filmi Venedik Film Festivali Ana Yarışması’na, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları isimli filmi Berlin Film Festivali’nin Generation bölümüne, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar isimli filmi ise yine Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne seçilmişti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir