‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ Masalı Sona Erdi

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından SALT’ın ev sahipliğinde düzenlenen Bir Varmış Bir Yokmuş Film Günleri sona erdi. İki gün süren ve sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programındaki filmlerin ortak noktası Sovyetler Birliği’nde üretilen ve Türkiye’de daha önce gösterilmemiş filmlerdi.

Konuk Yönetmen Aslanyürek

Etkinlik kapsamında, ünlü yönetmen Semir Aslanyürek’in konuk olduğu bir de söyleşi gerçekleştirildi. Sovyetler Birliği’nde altı yıl sinema eğitimi alan Aslanyürek, gösterimi yapılan filmler hakkında görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Sovyet sinemasına değinen ünlü yönetmen, söyleşi sonunda sinemaseverlerin sorularını da yanıtladı.

Usta Yönetmenlerden Film Seçkisi

Dağılma öncesi ve değişim sürecindeki SSCB’nin farklı bölgelerinden kişisel hikâyeler ve günlük yaşama odaklanan konular, etkinlikte yer alan filmlerin ana temasını oluşturdu. Bu kapsamda Nikita Mikhalov, Karen Shakhnazarov, Kira Muratova ve Artur Vojtetsky gibi usta yönetmenlerin gösterildikleri dönemde büyük ilgiyle karşılanan ve tarihsel bakımdan değeri olan filmler seçkide yer aldı.

Kültürel Etkileşime Katkı

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği direktörü Murat Yıldırım, sinemaseverlerin etkinliğe gösterdiği yoğun ilgiden mutluluk duyduklarını söyledi. Sinemanın kültürler arası iletişimde önemli bir araç olduğunu belirten Murat Yıldırım, düzenledikleri etkinlikle Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel etkileşime katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade etti. Yıldırım, bu alandaki etkinliklerinin ileriki tarihlerde de devam edeceğini vurguladı.

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir