‘Bir Gün Bir Çocuk’ Seyirciyle Buluşacak!

Türkiye’nin kamu yayıncısı TRT’nin, televizyon ile sinemayı buluşturan iddialı ve uzun soluklu projesi TRT TV Filmleri, kapsamında yer alan, Sinan Sertel’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Birgün Bir Çocuk” Kayseri Altın Çınar Film Festivali kapsamında gala gösterimi ile seyirci ile buluşuyor.

Gösterim 19 Mayıs Perşembe akşamı saat 20.00’de Forum Kayseri Sinema Salonu’nda Film ekibi ve oyuncuların katılımı ile yapılacak.

Taşrada yer alan bir sevgi evinde geçen sıcak bir hikaye vaat eden “Birgün Bir Çocuk”un konusu özetle şöyle:

Mete başarılı ve zengin bir pedagogtur. Hayattan hiç zevk alamamaktadır. Aslı ile yedi yıldır evli oldukları halde çocukları yoktur. Aslı, anne olmak istemektedir, Mete ise istememektedir. Aralarında bu konu ciddi bir problemdir. Bu yüzden hep kavga etmektedirler. Mete’nin babası da torun istemektedir. Mete’nin, babasıyla da arası bozuktur. Hasta babası ile devamlı olarak eşi Aslı ilgilenmektedir.

Mete doktora tezini tamamlamak için, zorunlu olarak taşrada bir Sevgi Evi’ne gitmek zorunda kalır. Maddi manada her şeyi olmasına rağmen mutlu olamayan Mete, Sevgi Evi’nde hiçbir şeyleri olmamasına rağmen mutlu olan çocuklar ile karşılaşır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

birgunbircocuk2Yapımcılığını Turgay Şahin’in, yönetmenliğini Sinan Sertel’in yaptığı “Birgün Bir Çocuk”un senaryosu da Sinan Sertel’e ait. ““Birgün Bir Çocuk””un oyuncu kadrosu ise Cemil Büyükdöğerli, Mehmet Usta, Denizhan Akbaba, Veysi Aslan, Yiğitalp Karadayı, Oğulcan Kaya, Çağan Efe Ak, Burak Oruç, Ahmet Harun Şimşek, Mehmet Acar, Nimet Gürbüz, Merve Dağlı, Burak Türker, Mahmut Gökgöz, Halit Karaata, Helin Melike Çal, Mehmet Uğur Kul, Oğulcan Aşıkoğlu, Yaşar Uzel, Renan Karagözoğlu’den oluşuyor.

12 Farklı Türde 33 Film “TRT Ev Sineması” Kuşağında

2014 yılında başlatılan TRT TV Filmleri Projesi kapsamında bugüne kadar 33 özgün senaryo film olarak çekildi. Bu 33 film 5 Mayıs itibariyle TRT1 ekranlarında “TRT Ev Sineması” adında özel bir yayın kuşağında her Perşembe günü saat 20’de seyircileriyle buluşmaya başladı. TRT bu proje ile Türk sinemasına ve televizyon sektörüne yeni hikâyeler kazandırmayı, genç sinemacıların özgün ve yenilikçi projelerine imkân sağlamayı hedefliyor.

TRT TV Filmleri projesine duyuru sonrasında toplam 864 senaryo başvurusu yapıldı. Bunlardan 599’u değerlendirmeye uygun bulundu. İkinci aşamada alanında uzman, bağımsız senarist ve dramaturglardan oluşan bir değerlendirme kurulu bu 599 senaryoyu tek tek ele aldı.

Bunların içinden komedi, drama, fantastik ve benzeri 12 farklı türde 33 senaryo yapıma uygun bulunarak seçildi. Senaryo yazarları arasında sinema profesyonelleri olduğu gibi, gençler, öğrenciler ya da bambaşka mesleki alanlardan gelen insanlar da bulunuyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir