Beykoz’da Sessiz Film Seçkisi

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü sessiz film seçkisi Sinema’nın Edepsiz Kadınları ile kutluyor. Piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun canlı müziği eşliğinde gösterilecek seçki, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden keşfedilip restore edilmiş sessiz filmleri buluşturuyor. 

Kolektif hafızamıza dönüşen bu filmleri hep birlikte hatırlamaya davet eden seçki, Laura Bayley, Bertha Regustus, Red Wing, Sarah Duhamel gibi dönemin meşhur olan ama bugün unutulmuş kadın oyuncularına da selam gönderecek.

Küratörlüğünü Eye Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni ve yazar Laura Horak ve film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı programın adı ise; ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016’daki Başkanlık Tartışması’nda rakibi Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden geliyor.

30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te Kundura Sinema’da gösterilecek Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları adlı seçkiyi izlemek için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir