Beş Karakter, Bir Sır: İhanetin Beş Yüzü

Son üç yılda gerek yaratıcı olarak gerekse de roman haklarını vererek beş Netflix dizisinin üretiminde yer alan Harlan Coben’ın son projesi İhanetin Beş Yüzü / Disparu á Jamais (İngilizce ismiyle Dead for Good), 13 Ağustos’ta platformda yayına girdi. Hayatta en sevdiği iki kişiyi kaybetmesinin üzerinden on yıl geçtikten sonra kız arkadaşı gizemli şekilde ortadan kaybolan bir adamın etrafını saran sır perdesini aydınlatma çabasını konu eden dizi, Coben’in aynı adlı romanından Fransa’da uyarlandı. Dexter yıldızı Michael C. Hall’un başrolde yer aldığı Safe hayal kırıklığı yaratmış ve diğer uyarlamalar The Stranger ileThe Woods ses getirememiş olsa da çok beğenilen Şantaj / El Inocente’de gördük ki Coben’in romanları ehil ellerde heyecan verici dizilere dönüşebiliyor.

İyi aile çocuğu Guillaume (Finnegan Oldfield) aynı gece hem abisinin hem de sevgilisinin ölümüne tanık olur. Kendini sokak çocuklarını ıslah etmeye adayan adamın hayatına bir süre sonra Judith (Nailia Harzoune) adlı gizemli bir kadın girer fakat o da Guillaume’un annesinin öldüğü gün, evlenme teklifi aldıktan hemen sonra ortadan kaybolur. Yasa dışı işlere karıştığını öğrendiği sevgilisinin ölü bulunduğunu öğrenmesiyle birlikte yaşamı tamamen altüst olan genç adam o saatten sonra da tüm vaktini, ailesini ve sevdiklerini çevreleyen sırları aydınlatmaya adar.

İhanetin Beş Yüzü, ana karakterlerinin isimleriyle anılan beş bölümden oluşuyor. Şantaj’dan da aşina olduğumuz şekilde her bölüm, olayları başka bir karakterin gözünden görmemizi sağlıyor ve detaylar birbirine bağlandıkça, sır perdesi aralanıyor. Şaşırtmaca üzerine şaşırtmaca yapmayı seven Coben bir kez daha; iyileri kötü, kötüleri iyi gösterip, ölüleri diriltiyor. Seks işçileri, uyuşturucu ticareti, kötü adamlar, polisler, istismarcı ebeveynler ve daha nice dünyevi kötülük birbirine dolanıyor.

İhanetin Beş Yüzü, hikayesini başarıyla aktaran, sonraki bölüme geçme isteği yaratan, akıcı ve ilgi çekici bir dizi. Karakterleri önemsiyor, 25 yıllık süreci anlatan senaryonun sıçramalı kurgusunda başlarına gelenleri ilgiyle takip ediyorsunuz. Ne var ki entrika Şantaj’daki kadar ilgi çekici değil. Fransa sahillerinden güzel manzaralar, kalburüstü oyunculuk, durup düşünmeye izin vermeyen veri akışı ve bir an önce her şeyi öğrenme güdüsü topu topu beş bölümlük diziyi bir oturuşta izletmeye yetiyor ancak bittikten sonra tam tatmin olmama olasılığınız da masada.

2022 bitmeden üretken yazardan iki uyarlama daha izleyeceğiz. İhanetin Beş Yüzü’nü görmeden önce kitabını okumak isterseniz tıklayın ya da direkt diziye dalın.

1983 yılında, mutlu bir aileye doğdu. 15 yaşında sinema salonlarıyla tanışıp, bazı filmlere âşık oldu. “Ben de yaparım” zannederek, -o zamanki algısıyla- senaryo yazmaya ve her sene doğum günü gelmeden bir uzun metraj tamamlamaya başladı. “Yapan” olmanın kendisi için o kadar da kolay olmayacağını anladığındaysa bu büyülü dünyadan kopmamak için, filmler hakkında “yazan” olmaya karar verdi. Geçen yıllar içinde istemeden de olsa tıp hekimi olup 12 yıl çalıştıktan sonra mesleği bıraktı. 13 yıllık sinema yazarlığı süresince Altyazı Sinema Dergisi, Filmlerim.com, Öteki Sinema, Blogum Dergisi, Haftalık Sinema Antrakt Gazetesi ve Film Arası Dergisi’nde yazıları yayınlandı ve Ters Ninja sitesinde editör olarak kök saldı. Yaklaşık bir yıldır da her perşembe yayınladığı, ülkenin ilk dijital platform bülteni Bu Hafta Ne İzlesem? sayesinde tutkusuna bağlı kalmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir