Osmanlı’da Sinema Projesi’nde Son Durak

Bilim Sanat Vakfı Türk Sinemaları Araştırma ve Sanat Araştırmaları Merkezi’nin çatısı altında Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirdiği Belgelerle Osmanlı’da Sinema Projesinin kapanış töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Proje Osmanlıca öğrenimi ve sonrasında çeviri faaliyeti olarak iki aşamada gerçekleşti. Çevrilen metin  Ahmed Hikmet Müftüoğlu tarafından Fransızca’dan Osmanlıca’ya çevrilen  Alexis Sylus’a ait Mektep ve Sinema/ Bir Pedagog Gözüyle Sinemanın Serüveni adlı eserdir. Kapanış törenine katılan katılımcılara hediye edildi.

Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu’nun sürpriz ziyareti ve yaptığı kısa konuşması etkinliği  şenlendiren bir anı oldu. Hatıralarıyla sinema tarihiyle ilgili yepyeni bir bilgiyi de paylaşmış oldu. Metin Erksan sayesinde tanıştığı Cemil Filmer’in Hatıraları kitabının yazımını ve editörlüğünü kendisinin yaptığını açıkladı. İlk defa paylaşılan bilgi salonda merak uyandırdı. Projenin geçmişimizle, tarihle bağ kurmak noktasında önemine dair de ayrı bir anekdot oldu.  Aynı zamanda  ‘Güzel işler yapanları takdir etmek lazım’ diyerek ekledi.

Sonrasında Şehir Üniversitesinin Dekanı Prof. Peyami Çelikcan konuşmasında  sinema tarihi açısından yapılan çalışmalar arasında büyük uçurumlar olduğunu belirtti. Uçurumun kapatılması noktasında Osmanlıcadan sinema konusunda Türkçe, İngilizce çeviriler yapıldığını ve  araştırılacak bolca konunun olduğunu belirterek  alana girmek isteyen araştırmacılara göz kırptı.

Proje Koordinatörü Ayşe Yılmaz ise süreci anlatarak kazandırılan eserin günümüzde seyirci olma durumunu tartışma noktasında farklı bir perspektif sunduğunu belirtti. Sunduğu perspektif çocukların ruhlarının izledikleri şeyler noktasında nasıl beslendiğini araştırıyor olmasıydı. Günümüzde arka plana atılan bir soruşturma olduğunu ve proje kapsamında sinema tarihi açısından oluşturulmak istenen özgün bakış açısının eserin sunduğu farklılıkla renklendiğini belirtti.

Program belgesel gösterimiyle sona erdi. Elimize ulaşan eser ve yapılan konuşmalarla zamanın ruhu yapılacak her şey yapıldı dense de merak ve emek vermeyi göze alarak yeni bakış açıları ortaya çıkarmanın mümkün olduğunu gösterdi. Böylece ulusal sinemanın tarihi noktasında bütünlük oluşturmak, eksik parçaları bulmak ve yerleştirmenin gerekliliği ortaya kondu.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. 2019-2021 yılları arasında filmarasidergisi.com 'un yayın koordinatörlüğünü yaptı. Şimdilerde ise haberleri, röportajları ve sinema yazılarıyla yer alıyor. 2022 yılından itibaren Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir