Başka Sinema Eskişehir’de

“Başka Sinema Rota: Eskişehir” 23-28 Eylül tarihleri arasında Eskişehirli sinemaseverler ile farklı yapımları buluşturmaya hazırlanıyor!

ETİ’nin ana sponsorluğu, Tepebaşı Belediyesi ve Kariyo & Ababay Vakfı’nın destekleri ile Başka Sinema, 23-28 Eylül tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleşecek olan “Başka Sinema Rota: Eskişehir”etkinliği ile farklı yapımları seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Etkinlikte Türkiye Sineması’nın son dönem örneklerinden, usta yönetmenlerin klasik filmlerine geniş bir yelpaze sunulacak.

Etkinliğin açılış filmi ise, daha önce Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması belgeseliyle tanıdığımız Cem Kaya’nın yönetmeni olduğu, Türkiyeli gurbetçilerin müzik kültürüne ışık tutan 2022 yapımı belgesel Aşk, Mark ve Ölüm olarak belirlendi.

Ayrıca etkinlikte, dünya sinemasından, festivallerden ödüllerle dönmüş ve büyük ilgi görmüş filmler yer alıyor.  En son 2018’de Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye’yi kazanan Arakçılar’ın yönetmeni Hirokazu Kore-eda’nın son filmi Bebek Servisi / Broker;  Artist / The Artist filmi ile beş Akademi Ödülü kazanmış Michel Hazanavicius’un 2022 Cannes Film Festivali’nin açılışını yapan zombi komedi filmi Final Cut; aynı sene Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödülü kazanan Claire Denis’nin başrole Margaret Qualley’i taşıdığı  filmi Öğle Güneşinde Yıldızlar / Stars at Noon; 2022 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Cristian Mungiu  filmi MR / R.M.N. , 2018 Cannes Film Festivali’nde Sınır / Border filmiyle Belirli Bir Bakış ödülünü kazanan Ali Abbasi’nin gerçek bir olaydan esinlenerek çektiği ve Türkiye Prömiyerini yapacak Kutsal Örümcek / Holy Spider, ünlü yönetmen Tony Gatlif’in Türkiye Prömiyerini yapacak son filmi Tom Medina etkinlikte gösterilecek yapımlardan birkaçı.

Etkinlikte ETİ Eski Fabrika’daki açıkhava gösterimlerinin yanı sıra bu sene Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Cinetime Özdilek Eskişehir’de kapalı salon gösterimleri de gerçekleşecek. Film gösterimleri dışında paneller, söyleşiler ve etkinliklerin de olacağı “Başka Sinema Rota: Eskişehir” kapsamında 6 gün boyunca şehrin kalbi sinemayla atacak.

Film programı ve bilet satışlarının yakında duyurulacağı etkinliğin detayları için Başka Sinema’nın sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Eskişehir’de buluşmak üzere!

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.