‘Bal Ülkesi’ Yarın Başka Çarşamba’da!

“En iyi belgesel” ve “en iyi uluslararası film” kategorilerinden Oscar adaylığı kazanan ilk yapım olan “Bal Ülkesi” (Honeyland), gösterim tarihinden önce, yarın Başka Çarşamba kapsamında gösterilecek.

Uluslararası Alanda Birçok Ödül Kazandı

Tamara Kotevska ile Ljubomir Stefanov’un yönetmenliğinde çekilen Makedonya yapımı belgesel, ilk gösterimini, üç ödül kazandığı 2019 Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdi. 92. Akademi Ödülleri’nde “en iyi belgesel” ve “en iyi uluslararası film” kategorilerinde Oscar’a aday olan “Bal Ülkesi”, yıl boyunca konuk olduğu birçok festivalden meslek ve eleştirmen birliği ödülleriyle ayrıldı.

3 Yıllık Bir Zaman Diliminde Tamamlanmış

Çekimleri üç yıl süren belgeselde, Makedonya kırsallarında yabani arıcılıkla uğraşan Hatice Muratova ve ailesinin doğayla mücadelesine ışık tutuluyor. Hikâyenin merkezindeki aile Türkçe konuştuğu için filmde Türkçe dili kullanılıyor.

Filmin Konusu:

Hatice Muratova, Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor, fakat arıların payını da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara şarkılar söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve doğaya karşı büyük bir mücadele yürütmek zorunda.

Seans ve Salon Bilgileri

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir