AXOLOTL Yayın Hayatına Başladı

Yönetmen Kaan Müjdeci ve İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’nin kurucu yönetmeni Yavuz Gözeller’in çabalarıyla yayın hayatına başlayan, sinemacıların kaleme aldığı metinlerden oluşan yeni edebiyat mecmuası Axolotl’un ilk sayısı yayınlandı. İki ayda bir yayımlanacak olan Axolotl, Soho House’ta düzenlenen bir davetle sinema, edebiyat ve yayın dünyasından konuklarla buluştu. Geceye aralarında Tayfun Pirselimoğlu, Mustafa Alabora, Başar Başarır, Güneş Duru, Murat Özyaşar, Güneş Terkol ve Cem Erciyes’in de yer aldığı birçok isim katıldı.

İlk sayısı Aralık 2019’da okurla buluşan Axolotl, her sayısında sadece lens bazlı medyayla üretim yapan sanatçıların metinlerine yer verecek. On yıl sonrasına bir milat yaratabilmek için 60’dan geriye sayarak numaralandırılan mecmua, on yıl sonunda miladına ererek bir anlamda kendi kendini yok edecek. Pek çok yönüyle yayın dünyasına yeni bir bakış açısı getiren Axolotl’un ilk sayısında; Akın Tek, Batıkan Köse, Kaan Müjdeci, Özden Demir, Tayfun Pirselimoğlu ve Yavuz Gözeller’in imzaları bulunuyor.

Sinema sektöründe kendisine bir yer edinmek isteyen genç sinemacılara da eserlerini gerçekleştirmek adına bir kapı açmayı amaçlayan Axolotl mecmuası tarafından her yıl, bu amaca hizmet eden bir de senaryo armağanı verilecek.

“Sivas” ve halen montaj aşaması devam eden “İguana Tokyo” filmlerinin yönetmeni Kaan Müjdeci, Axolotl’un lansmanı için düzenlenen özel gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Tanışıklıklarımızda, belki bundan ancak on yıl sonra, o da rastlantı eseri; eğer talih izin verir, ruhumuz kaldırır ve ekonomimiz sarsılmazsa, bir ihtimal paylaşacağımız duygu, düşünce ve ortaklaşma durumunu hemen şimdi, şu an gerçekleştirmek; tazelenmek, ortaklaşmak, en önemlisi ise hatırlamak; gün be gün kalabalıklaşan, kalabalıklaştığıyla da işitilmez olan dünyalarımızda birbirimize, birbirimizi hatırlatabilecek kalıcı anılar sunmak için başlattığımız, adını, hakkını da vermek için Axolotl koyduğumuz bu mecmuanın temelinde tüm bunlar yer alıyor. Ve tam da bu sebeple, tanışıklıklarımızda belki bundan ancak on yıl sonra değil, hemen şu an, tanışıklıklarımızı harekete geçirmek ve bundan on yıl sonrasına bir milat yaratabilmek için, bu ilk sayımızı 60’dan geriye doğru sayarak başlatıyoruz. Tıpkı, falanca kişinin falanca yere göçtüğü ve falanca kişiyle tanışıp, birbirlerini falanca şekilde etkilediği örneklerde olduğu gibi; tek farkı bunun farkında olarak, etkilendiğimizi, birbirimize bir değer atfettiğimizi ve bu değeri güçlendirdiğimizi ifade etmekten çekinmeyerek, bir sinema pratiği gibi, birbiriyle birlikte olmanın gücünü hissederek.”

Axolotl çeşitli kitapçı, müze ve kafelerden temin edilebilir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir