‘Annemin Şarkısı’na Belçika’dan İki Ödül!

Erol Mintaş’ın ilk uzun metraj filmi Annemin Şarkısı (Klama Dayîka Min), 31. Mons International Love Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Erol Mintaş’ın ilk uzun metraj filmi Annemin Şarkısı (Klama Dayîka Min), 20 – 27 Şubat 2015 tarihleri arasında Belçika’da düzenlenen 31. Mons International Love Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanırken, filmin başrol oyuncusu Feyyaz Duman da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Annemin Şarkısı bu festivalde Türkiye’den ödül almaya hak kazanan ilk film oldu.

Annemin Şarkısı 6 kıtaya yayılan 24 farklı film festivalinde gösterilmişti. Bugüne kadar 7 ulusal ve 6 uluslararası ödül kazandı. 20. Saraybosna Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Annemin Şarkısı, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi İlk Film dahil olmak üzere 4 ve Malatya Film Festivali’nden 3 ödülle döndü. Film, Aralık ayında Fransa’da gerçekleştirilen 35. Nantes 3 Continents Film Festivali’nden de Seyirci Ödülü dahil olmak üzere 2 ödüle layık görülmüştü.

14 Kasım tarihinde Başka Sinema kapsamında Türkiye’de vizyona giren film, önümüzdeki aylarda Makedonya, Bosna & Hersek, Slovakya ve Arnavutluk’ta sinemaseverlerle buluşacak. Annemin Şarkısı’nın DVD’sinin ise Türkiye’de Mart ayı içerisinde piyasaya çıkması planlanıyor.

Filmi beyaz perdede kaçıranlar, bu hafta 6 Mart Cuma gününe kadar İstanbul Beyoğlu Cine Majestic sinemasında 14:00 seansında izleyebilirler.

ANNEMİN ŞARKISI
Yazan-Yöneten: Erol Mintaş

Oyuncular:
Feyyaz Duman (Ali)
Zübeyde Ronahi (Nigar)
Nesrin Cavadzade (Zeynep)
Aziz Çapkurt (İlkokul Öğretmeni)
Cüneyt Yalaz (Okul Müdürü)
Ferit Kaya (Komiser)
Mehmet Ünal (Mustafa)
Sabiha Bozan (Sanem)
İncinur Daşdemir (Merve)
İbrahim Turgay (Pazarcı)
Enginay Gültekin (Doktor)
Rewşan Çeliker (Mizgin)

SİNOPSİS

Ali, annesi Nigar’la beraber Tarlabaşı’nda yaşamaktadır. Doğu’da köylerinin boşaltılması üzerine göç ettikleri mahallede hayatları tekrar kesintiye uğramıştır. Şehirden uzak yüksek beton binaların arasına taşınmalarıyla beraber sorunlar başlar. Komşularının köye geri döndüğüne inanan Nigar, sabahları köyüne geri dönmek üzere evdeki eşyaları toparlar. Bazı günlerse, kendini İstanbul sokaklarına atar. Genç öğretmen Ali, gittikçe hastalanan annesini mutlu etmek için farklı yöntemlere başvurur: hediyeler alır, gittiği her yere onu da motoruyla götürür, rüyalarına giren şarkının peşine düşer. Aynı zamanda, Ali kız arkadaşı Zeynep’in hamile olduğunu öğrenir; fakat kendini baba olmaya hazır hissetmemektedir. Ali iki kadının arasında çaresiz kalmıştır.

YÖNETMEN BİYOGRAFİSİ
Erol Mintaş 1983 yılında Kars’ta doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği tamamladıktan sonra 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sinema-TV tezli yüksek lisans programına girmeye hak kazandı. Bitirme tezini Tarkovsky sineması üzerine yaptı. 2008 yılında ilk kısa filmi Butimar ile yurt içi ve yurt dışında birçok önemli festivale katıldı ve dört ödül kazandı. 2010 tarihli ikinci kısa filmi Berf, Antalya Altın Portakal Film Festivali en iyi film ödülü dahil olmak üzere yurt içinde yedi farklı ödül kazandı ve yurt dışında Montpellier FF gibi festivallerde yarıştı. Annemin Şarkısı Mintaş’ın ilk uzun metraj filmidir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir