Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Başladı

Siyer Vakfı’nın organize ettiği ve bu yıl 2. düzenlenecek olan Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması gerçekleştirilen basın lansmanıyla başladı.

Lansman da ilk olarak Siyer Vakfı ve yarışma komitesi adına Siyer Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı Mehmet Kaman söz aldı. Mehmet Kaman yarışmanın takvimini ilan edip hedef, amaç ve yarışmanın teknik detayları ile ilgili açıklamalar yapmaya başladı. “Hedefimiz, Alemlere Rahmet olan Peygamber Efendimiz’in (sas) getirdiği mesajı hakkıyla bu çağa taşımayı kendisine miras edinen herkesin, çağımızın en önemli iletişim yöntemlerinden biri olan sinema aracılığıyla, bu gayelerini, Peygamber Efendimiz’i (sas) tanımaya aday tüm insanlara ulaşmasını sağlamaktır. Bu yarışma Siyer Vakfı tarafindan, sinema sektöründe Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatı boyunca mücadele ettiği davanın anlaşılabilmesi konusunda bir farkındalık oluşmasını sağlayacak kısa metrajlı filmler üretilmesi ve bu niyetteki insanların desteklenmesi amacıyla tertip edilmiştir. Geçen yıl ilk defa böyle bir yarışma organize ettiğimiz için birtakım dezavantajlarımız oldu. Buna rağmen yarışmaya 50 eser katıldı. Hazırladığımız tören televizyon yayınları aracılığyla 3.5 milyon kişiye ulaştı. Sosyal medyada –twitterda- 6 saat boyunca trend topic olarak kaldık. .) Bugün web sitemiz yayınına başladı. İlgililer detaylı bilgilere buradan ulaşabilirler. (alemlererahmetfilm.com)”

Daha sonra Kaman, yarışmanın katılım şartlarıyla ilgili detaylara yer verdiği konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Geçen yıl sadece kurmaca eserler talep etmiştik. Bu sene animasyon türünde eserler de kabul edeceğimizi belirtiyoruz. Tüm filmler aynı kategoride değerlendirilecek. Eserler 15-20 dakikayı geçmeyecek. Katılımcılar başvuru formu çıktısını ıslak imzalı olarak, ve filmleriyle ilgili diğer materyalleri 27 Ekim 2015 tarihine kadar belirtilen adrese göndermeliler.”

Mehmet Kaman’ın açıklamalarından sonra sözü yarışmanın proje danışmanı Koray Sevindi aldı ve şunları söyledi:
“Bu senenin jürisi hakkında birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bu yıl ön jüri sistemi olmayacak. Filmleri yedi kişilik ana jüri değerlendirecek. Bu tercihimizin sebebi, daha hakkaniyetli olması açısından filmlerin tamamının ana jüri tarafından izlenip değerlendirilmesini sağlamaktır. Jürimizin isimleri henüz belirlenme aşamasında, görüşmeler sürüyor. Bu konuda daha sonra bilgilendirme yapılacak.”

Ardından Mehmet Kaman, yarışmanın bu yılki ana sponsoru ES MEDYA’ya teşekkürlerini sunup, yapılan açıklamalara ilaveten Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’yla da dolaylı olarak bağlantılı yeni bir haberin müjdesini verdi:
“Bu sene bir sürprizimiz daha var. Siyer Vakfı olarak sadece bir yarışma yapıp bu konuyu bırakmak istemiyoruz. Artık İslami camiada Peygamberimizin mirasıyla ilgili sanatsal çalışma yapmak isteyen herkesi maddi-manevi destelemek adına bu yıl ilk defa faaliyete geçecek olan ‘Hassan bin Sabit Sinema Akademisi’ni başlatıyoruz. Akademi 14 mart itibariyle çalışmalarına başlayacak olup yaklaşık on seminer boyunca sürecektir. Bu yıl sadece teorik planda çalışmalara ağırlık verilecek, önümüzdeki yıldan itibaren akademimizde atölye ve pratik çalışmalar da olması hedeflenmektedir. Seminerlerin hepsi hafta sonu Cumartesi günleri saat 13.00’de vakıf merkezimizde yapılacaktır. Bu yılki oturumların ana başlıklarını şöyle belirledik:

[Neden Hassan bin Sabit ve Neden Sinema? – Muhammed Emin Yıldırım – 14 Mart Cumartesi]
[Müslümanların Sinemaya İlgisizliğinin Nedenleri – Serdar Akbıyık – 21 Mart Cumartesi]
[Nasıl Bir Sinema Dili – Münib Engin Noyan – 28 Mart Cumartesi]
[Türkiye Sinemasında İdeoloji – Mesut Uçakan – 4 Nisan Cumartesi]
[Müslümanlar ve Sinema – Ulvi Alacakaptan – 11 Nisan Cumartesi]
[Sinema ve Televizyon Dramalarında Dini Mesaj Kullanılması – Bülent Ata – 18 Nisan Cumartesi]
[Siyer ve Sinema İlişkisi – Yar. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz – 25 Nisan Cumartesi]
[Sinema ve Medeniyet İlişkisi – Yusuf Kaplan – 2 Mayıs Cumartesi]
[İslami Tebliğde Sinemanın Yeri – İsmail Lütfi Çakan – 9 Mayıs Cumartesi]
[Sünnet ve Sinema İlişkisi – Serdar Demirel – 16 Mayıs Cumartesi]

Oturumlardan sonra bir sınav yapılacak ve üç derece belirlenecektir. Birinciye ikinciye ve üçüncüye ödüller verilecektir. Programın son kayıt tarihi 13 Mart 2015 olarak belirlendi. Detaylı bilgiler www.siyerarastırmaları.org sitesinden öğrenilebilir.”

Toplantıda Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nın içeriğiyle ilgili birtakım açıklamalarda da bulunan Mehmet Kaman sözlerine şöyle devam etti:

“Takdir edileceği üzere yarışmamızın konusu Peygamberimiz olduğundan işleniş, içerik açısından biraz hassas. Bir ön şart olarak değil ama bu hususta bir takım vurgularımız olacak. Filmlerde kesinlikle şiddet unsuru, cinsellik vurgusu ön plana çıkmasın istiyoruz. Sigara ve alkol kullanımı ile kadın-erkek ayrımcılığı da tarafımızdan kabul görmeyecek hususlardır. Bunların dışında katılımcılar her türlü konuyu her türlü mekanda işleme özgürlüğüne sahiptir. Yarışmanın bu yıl ki ana konsepti ‘‘Ahlakı Kur’an davası Furkan ‘’ olarak belirlenmiştir. Eserler bu çerçevede ele alınacak ve değerlendirilecektir.”

Daha sonra toplantının soru-cevap kısmına geçildi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir