Amazon Prime’da Seveceğiniz 10 Dizi

Bütün dünyada ‘Dijital Platform Savaşları’ sürerken ülkemizde de VOD (Video On Demand) platformları gittikçe artıyor.

Zengin içerik kütüphanesi ve cezbedici diğer servisleriyle beraber  19 ülkede 150 milyondan fazla abonesi olan Amazon Prime Video’nun da yakın zamanda ülkemize girmesiyle ortalığın daha da kızışacağını ön görebiliriz.

 Platformların kendi aralarındaki  savaşı sürerken sizler için Amazon Prime Video’da izleyebileceğiniz dizileri derledik.

Derlediğimiz diziler şöyle: 

1 – The Boys

Cw kanalında 15 sezon devam eden ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan Supernatural dizisinin yaratıcısı Eric Kripke’nin elinden çıkan, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan dizilerinden olan The Boys; süper kahramanların güçlerini, kötülüklere karşı koymak yerine şöhret ve para için kullandıkları bir evrende geçiyor. Alışılagelmiş DC ve MARVEL kahramanları yerine kendi ürünlerini lisanssız satan, madde bağımlısı, sırf şöhretini arttırmak için kasıtlı suç işleyen yozlaşmış süper kahramanları ve onları durdurmaya çalışan özel güçlerden yoksun bir grubu anlatıyor. Dizi bunu yaparken güçlü bir Amerika eleştirisi yapmaktan da geri kalmıyor. 2.sezon finali geçtiğimiz aylarda yayınlanan dizi şimdiden 3. ve 4.sezon onayını aldı bile, kara mizah sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi.

2 – The Marvelous Mrs. Maisel

1958’de New York’da eşi ve iki çocuğuyla şık bir dairede yaşayan Midge Maisel hayatını mutlu mesut sürerken, hayatının trajikomik bir noktasında komediye olan yeteneğini keşfeder ve komedyen olmaya karar verir ama yaşadığı çevrede ve komedi çevrelerinde bunu başarması bir hayli zordur. Ekranlarda daha fazla görmek istediğimiz güçlü kadın hikayelerinin en başarılarından ve eğlencelilerinden olan The Marvelous Mrs. Maisel yakında 4. Sezonuyla ekranlara dönene kadar bir an önce ve bir çırpıda bitirilmesi gereken dizilerden.

3 – Philip K. Dick’s Electric Dreams

Blade Runner filminin uyarlandığı ‘Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?’ kitabının yazarı büyük usta Philip K. Dick’in kısa öykülerinden uyarlanan dizi, Black Mirror sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir iş. Hem iki dizinin de ilk sezonlarında Channel 4’da yayınlanması hem de ikisinin de her bölümde farklı bir konu işleyen antolojik yapısı iki dizinin de benzer yanlarından özellikle bilim kurgu severlerin bayılacağı bir dizi.

4 – The Man In The High Castle

2.Dünya Savaşı’nı Naziler kazansaydı dünya nasıl bir yer olurdu sorusunu cevaplayan aynı isimli Philip K. Dick romanından uyarlanan dizi hakkında daha fazla bilgi vermek sadece sürprizi bozmak olur diyor ve sadece kısa özetiyle yeterince merak uyandırdığını düşünerek bir sonraki önerimize geçiyoruz.

5 – The Purge

Ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip olan aynı isimli film serisinden uyarlanan  The Purge (Arınma Gecesi), Amerika’da her yıl bir kez bütün suçların 12 saat yasal olduğu bir evrende geçiyor. Her sezon farklı bir arınma gecesini anlatan dizide kahramanların intikam planları, ahlaki çıkmazları ve bürokraside yaşanan problemleri ekrana taşıyor.

6 – The Tick

DSCF0491.RAF

Arthur Everest küçük yaşlardayken ölümcül kötü The Terror ile yüzleşmiş, hayatının geri kalanında onun hakkında komplo teorileri üreterek Terror’u bir takıntı haline getirmiştir. Şehrindeki kötüleri takip edip onları ifşa etmeye çalışırken tuhaf bir süper kahraman ile tanışır. Bu kahramanın adı Tick’tir. Mavi kostümü ve keneye benzeyen telleri ile garip bir görünüme sahip olan bu kahraman ile arkadaşlık kurar. Süper kahramanların ve süper kötülerin egemen olduğu dünyada tehlikeli bir yolculuğa çıkmak üzeredir. 90’ların aynı isimli animasyonundan uyarlanan dizi her biri birbirinden daha işe yaramaz süper güçlere sahip kahramanlarla türünün meraklıları için bir cevher niteliğinde.

7 – Tales From The Loop

Tales from the Loop, evrenin sırrını çözmek, gizemlerini keşfetmek ve saklı kalmış gerçekleri açığa çıkarmak için geliştirilen “The Loop” isimli makinenin üzerine kurulan bir kasabayı ve bu kasabada yaşayan insanların hayatlarını konu alıyor. İsveçli sanatçı ve tasarımcı Simon Stalenhag’ın aynı isimli kitabından esinlenen dizi; sinematografisi, renkleri, oyunculukları ve şahane müzikleriyle kolayca etkisine kapılabileceğiniz bir dizi.

8 – Jean Claude Van Johnson

Aksiyon filmlerinin unutulmaz yıldızı Jean Claude Van Damme’ın başrolünde olduğu bu 20 dakikadan 6 bölümlük bir çırpıda bitirebileceğiniz dizi, Van Damme’in aslında gizli ajan olduğu ve bütün çektiği filmlerin aslında gizli operasyonları için kılıf olduğu bir gerçekliği anlatıyor. Her bölümüyle seyirciyi absürt komediye doyuran dizi göndermeleriyle de aslında Van Damme’ın kariyerine bir saygı duruşu niteliğinde.

9 – Forever

Evli bir çift olan June ve Oscar, Kaliforniya banliyösünde sakin ve rutin bir hayat yaşamaktadır. Hatta fazlasıyla rutin ve birbirini tekrar eden bu hayat çiftlerin trajik bir biçimde ölmeleri ve öteki dünyada birbirlerini farklı bir rutinde bulmaları karşısında ilişkilerini ve kendilerini sorgulamalarını anlatıyor. İsmet Özel’in dediği gibi ‘Yine de sormak lâzım kavuşmak denir mi hep bir arada bulunmaya’.

10 – Too Old To Die Young

Drive, Only God Forgives ve Neon Demon filmleriyle adından sıkça söz ettiren Danimarka Sineması’nınn en önemli isimlerinden Nicolas Winding Refn’ın Amazon Prime Video için hazırladığı bu 10 parçadan oluşan filmin konusu şöyle: 

Trajik bir gecede Los Angeles Bölge Şerif Yardımcısı Martin Jones’un hayatı altüst olur ve kendini kartel askerlerinin, Yakuza suikastçilerinin ve gizemli kanun infazcılarının ölümcül yer altı ortamında bulur. Geçmiş günahları onun yakasını bırakmazken, kısa süre sonra cinayet, mistisizm ve intikam dolu bir yolculukta ilerlemeye başlar. Amazon Prime Video’nun en stilize işi olan dizi, özgün sinema dili, başarılı mizansenleri ve ders niteliğindeki sinematografisiyle platformun aynı zamanda şahsen en iyi işi, ağır temposuna rağmen sunduğu dünya, kolay kolay kurtulamayacağınız cinsten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir