Altın Küre’de İlk 25’e Seçildi!

Ulusal ve uluslararası festivallerden ödüllerle dönen ‘Okul Tıraşı’ Altın Küre Ödülleri’nde 88 film arasından ilk 25’e kaldı.

Berlin Film Festivali Panorama Bölümü’nde FIPRESCI ödülünü kazanan Ferit Karahan imzalı ‘Okul Tıraşı’ Altın Küre Ödülleri’nde İngilizce Olmayan Film kategorisinde 88 film arasından ilk 25’e kaldı. Altın Küre adayları 13 Aralık’ta açıklanacak.

Oscar aday adaylığı sürecinde Bağlılık Hasan ve Okul Tıraşı filmleri bir adım öne çıkmıştı. Seçici kurulun tercihi Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık Hasan oldu. Okul Tıraşı’nın Oscar habercisi Altın Küre adayları arasına girmesi durumunda Bağlılık Hasan’ın aday adaylığı tartışmaları alevlenecek gibi gözüküyor.

Okul Tıraşı’nın konusu:

Yatılı bir okulda okuyan öğrenciler, okulda uygulanan baskı ve disiplinin altında ezilecek duruma gelmişlerdir. Bir gün öğrencilerden birinin rahatsızlanmasına kayıtsız kalamayan arkadaşı ‘Yusuf’, onu doktora götürmeye karar verir. Ancak önünde bir dizi engelle karşılaşır. ‘Yusuf’, arkadaşını doktora götürmek için, okul bürokrasisini, idarenin takındığı vurdumduymaz tavrı, yaşadıkları yerin zor coğrafi koşulları ve daha birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir