Almanya’dan ‘Yepyeni Filmler’ Gelecek

Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle düzenlenen Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi, sinemaseverleri günümüz Alman sinemasının öne çıkan yapımlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Gösterimler 21 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema‘da gerçekleşecek.

Almanya’dan Yepyeni Filmler 11. yılında farklı çağrışımlarıyla aile kavramı ve birlikte yaşama üzerine bir seçki sunuyor. Biz Bir Aileyiz başlıklı film programında; dağılmış aileler, tekrar biraraya gelmeye çalışan baba ve oğullar, beraber yaşamayı ve çalışmayı seçen insanların kurduğu alternatif aileler ve daha da geniş bir ölçekte aynı ülkede neredeyse büyük bir aile gibi yaşanılan durumlar var.

İstanbul’da ilk kez Almanya’dan Yepyeni Filmler çerçevesinde gösterilecek olan, usta yönetmen Andreas Dresen imzalı Gundermann, adını aldığı ünlü müzisyen Gerhard Gundermann’ın gerçek hayat hikâyesini konu alıyor. Alışık olduğumuzdan farklı bir Doğu Almanya portresi sunan bu filmi Berlin Duvarı’nın yıkılışının otuzuncu yıldönümünde izlemek kuşkusuz daha da anlamlı. Gundermann bu yıl Alman Film Ödülleri’nde En İyi Film dâhil 6 dalda ödül kazanmıştı.

İstanbul’da ilk kez gösterilecek bir diğer filmse, Victoria ile tanıdığımız Sebastian Schipper’in yeni filmi Yollarda (Roads). İki gencin Fas’tan Fransa’ya yaptığı yolculuğu konu alan film, güncelliğini koruyan mülteci sorununa bir büyüme öyküsü çerçevesinden bakıyor. Babasını bulmak için üvey babasının ‘minivan’ini çalarak yollara düşen Gyllen ile ağabeyine ulaşmak için yasadışı yollarla Fransa’ya girmeye çalışan William tanışıyorlar ve iki genç erkek beraber yaptıkları yolculuk sürecinde değişiyorlar.

Seçkideki yolculuk temalı bir diğer filmse ünlü Alman punk rock grubu Die Toten Hosen’ın 2018 turnesi sırasında çekilen belgesel İnsan Bir Defa Yaşar: Die Toten Hosen Turnede (Weil du nur einmal lebst – Die Toten Hosen auf Tour). Neredeyse 40 yıldır birlikte olan grubun turne yolculuğunu izlerken beraber yaşamak ve üretmenin çeşitli dinamiklerine tanıklık ediyoruz. 

Bu yıl Alman Film Ödülleri’nde kazandıkları adaylıklarla dikkat çeken iki sorunlu aile hikâyesi; Atlas ve En Güzel Çift (Das schönste Paar) de Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisinde yer alıyor. Alireza Golafshan’ın yönettiği Süs Balıkları (Die Goldfische) ise beraber yaşayan bir grup engellinin olağandışı maceralarını konu alan delidolu bir komedi.

Tüm programı önümüzdeki haftalarda açıklanacak Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisiyle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz:

https://www.goethe.de/ins/tr/tr/sta/ist.html

http://www.istanbulmodern.org/tr/sinema

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir