93. Oscar Adaylarını Yayınlayan Platformlar

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve bu yıl 93. kez sahiplerini bulacak olan Akademi Ödülleri’nin adayları bir süre önce açıklandı.25 Nisan’da Kaliforniya’daki Dolby Theatre’da sahiplerini bulacak olan 2021 Oscar Ödülleri’nde tören öncesinde sinemaseverler için de tatlı bir heyecan başladı. Listelerde yer alan fakat henüz izleme fırsatı bulamadığımız filmleri Oscar gecesine kadar bitirmeye çalışacağız. Tabii bu süreçte filmlere nasıl ulaşacağımız da merak konusu olunca küçük bir tarama yaptım ve birazdan inceleyeceğiniz liste ortaya çıktı. Filmlerin hangi dijital platformlarda yer aldığı bu liste ileaday olan filmlerin tümüyle karşılaşmasanız dahi büyük ses getiren yapımların bir kısmını izleyebilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan sizi listeyle baş başa bırakıyorum.

 

NETFLIX:

The Trial of the Chicago 7

1968 Demokratik Ulusal Kongresi sırasında Chicago’da gerçekleşen karşı kültür protestoları yüzünden hükûmet tarafından suçlanan yedi sanığa dava açılmasını konu alan film, bu yedi sanığın 1969 yılında görülen meşhur duruşmasına odaklanıyor.

Mank

Citizen Kane’in senaristlerinden Herman Mankiewicz’in hayatını ve Citizen Kane’in çalkantılı geçen senaryo yazım sürecini anlatıyor.

MaRainey’s Black Bottom

Blues’un Kraliçesi olarak bilinen MaRainey’nin yeni bir albüm kaydetmek üzere Chicago’daki bir stüdyoda menajeri, yapımcısı ve orkestrası ile buluşmasının ardından gelişen olayları konu alıyor.

Pieces of a Woman

Doğumun trajik bir şekilde ters gitmesi sonucu bebeğini kaybeden ve yas tutan bir kadının acısıyla yüzleşmesini, eşi ve arasının açık olduğu annesi ile olan ilişkisinde ortaya çıkan durumları ele alıyor.

Da 5 Bloods

Kaybettikleri masumiyeti ve geride bıraktıkları komutanlarını bulmak için yeniden ormanın derinliklerine dönen Vietnam gazilerinin hikâyesini anlatıyor.

Hillbilly Elegy

J.D. Vance’in çok satan anı kitabından uyarlanan film; Apalaş Dağları’nda yaşayan bir ailenin üç jenerasyonunun hikâyesini, ailenin en genç üyesi olan J.D.’nin bakış açısından anlatıyor.

 

The Midnight Sky

LilyBrooks-Dalton’ın“Good Morning Midnight” adlı romanından uyarlanan film, kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor ve Kuzey Kutbu’nda yalnız bir bilim insanı olan Augustine ile Aether uzay aracında bulunan bir astronotun hikâyesini aynı noktada buluşturuyor.

The White Tiger

Zengin bir Hint ailenin hırslı şoförünün fakirlikten kurtulup girişimci olmak için aklını ve kurnazlığını kullanması sonucunda yaşadıklarını anlatıyor.

News of the World

Paulette Jiles’in 2016 yılında yayımlanan tarihi kurgu romanından sinemaya uyarlanan ve Amerikan İç Savaşı’nın hemen sonrasında geçen film, kasaba kasaba dolaşıp okuma yazması olmayan insanlara haberleri okuyan Yüzbaşı Jefferson Kyle Kidd ile 10 yaşındaki bir kızın birlikte atıldığı macerayı konu alıyor.

Over the Moon

Çocukken ailesinden dinlediği hikayede var olan Ay Tanrıçası’na inanan küçük bir çocuğun Ay Tanrıçası’nın varlığını herkese kanıtlamaya çalışmasını ele alıyor.

Eurovision SongContest: TheStory of Fire Saga

Dünyanın önde gelen şarkı yarışmalarından biri olan Eurovision’da ülkelerini temsil etme şansı yakalayan, ünlü olma hayallerini gerçeğe dönüştürmenin peşinde olan iki şarkıcının eğlenceli hikâyesini anlatıyor.

The Life Ahead

Holokost’tan kurtulan ve İtalya sahillerinde bir bakımevi işleten Madam Rosa ve kısa süre önce kendisini soyan 12 yaşındaki sokak çocuğu Momo’yu odak noktasına alıyor.

Crip Camp

Çığır açan bir yaz kampının cesaretlendirdiği bir grup engelli gencin, daha eşit bir dünyanın kapılarını açacak bir hareketin oluşturulmasına yardım etmesini anlatıyor.

My Octopus Teacher

Serbest dalış yapan bir dalgıcın dikkatini çeken bir ahtapotla olan arkadaşça ilişkisi ve bu dostluğun hayatı üzerindeki etkisini konu alıyor.

If Anything Happens I Love You

Okulda yaşanan trajik bir silahlı saldırının ardından çocuklarının yasını tutan iki kederli ebeveyn içinde bulundukları duygusal boşlukta bir yolculuğa çıkmasını işliyor.

A Love Song for Latasha

1992’de Los Angeles’taki ayaklanmanın fitilini ateşleyen 15 yaşındaki LatashaHarlins’in öldürülmesi ile bu ölümün bağlamından çıkararak kaybedilen umut verici bir hayatın arşivini sunuyor.

 

AMAZON PRIME:

Sound of Metal

Bir heavy metal bateristi olan Ruben’in, işitme yetisini kaybetmeye başlamasıyla birlikte paramparça olan hayatını düzlüğe çıkarma çabasını konu ediniyor.

 

One Night in Miami

Muhammed Ali’nin ağır sıklet boks şampiyonu SonnyListon’ı devirdiği zafer sonrası o dönemin hak mücadelesinde de yer alan sivil haklar hareketinin en önemli figürlerinden Malcolm X,Soul müziğin efsanevi isimlerinden Sam Cooke ve tüm zamanların en iyi Amerikan futbolu oyuncuları arasında gösterilen Jim Brown ile birlikte geçirdiği geceyi anlatıyor.

 

GOOGLE PLAY:

Tenet

Gerçek zamanın ötesinde bir yerde uluslararası bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan ve dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini anlatıyor.

 

 

1996'da doğdu. Üniversite için geldiği İstanbul'da kültür sanat sarhoşu olduktan sonra hayatı tamamıyla değişti. Gerçek sinemayla tanışması 2015 yılında İstanbul Film Festivali ile gerçekleşti. Film festivalleri vazgeçilmezi. "Film sinemada izlenir" anlayışının yılmaz destekçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir