2022’de Vizyona Girecek Filmler

2022 yılında vizyona girecek iddialı filmleri sizler için derledik.

Derlediğimiz filmler arasında Batman, John Wick Part 4, Avatar 2, Mission: Impossible 8 gibi uzun zamandır beklenen filmler yer alıyor Diğer yandan Escape Room 2, Uncharted, Jurassic World: Dominion gibi meraklısının izlemeyi dört gözlediği filmlerinde vizyon tarihleri belli.

Öte yandan yeni sete çıkmış ya da sete çıkmamış ama vizyon tarihi belli olan birçok filmde listemizde yer alıyor.

Listemizin tamamı şöyle:

7 OCAK 2022 Escape Room 2

2019 yapımı Ölümcül Labirent filminin devam halkası olan Escape Room 2’nin yönetmen koltuğunda ilk filmde olduğu gibi Adam Robitel oturuyor. Filmin kadrosunda Taylor Russell, Logan Miller, Indya Moore, Isabelle Fuhrman, Holland Roden, Thomas Cocquerel gibi isimler yer alıyor. Serinin ilk filmi, kaçış odasından kurtulmaya çalışan altı yabancının hikayesini konu ediyordu.

14 OCAK 2022 Scream 5

Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett tarafından yönetilen filmin senaryosunda James Vanderbilt ve Guy Busick’in imzaları var.  tarafından yazılan bir Amerikan slasher filmidir. Filmin başrollerini Neve Campbell, Courtney Cox, David Arquette, Roger L. Jackson, Marley Shelton ve Melissa Barrera paylaşıyor.

14 OCAK 2022 The 355

Başrolünde Jessica Chastain, Marion Cotillard, Penelope Cruz, Diane Kruger, Lupita Nyong’o ve Bingbing Fan’in yer aldığı Simon Kinberg imzalı “355”, uluslararası ajanların maceralarını konu edinen bir ajan filmi. Hükümet tarafından kontrol edilen uluslararası kadın ajanları takip eden hikayede, ajanlar tüm dünyayı  kaosa sürükleyecek olan ölümcül bir silahın peşine düşerler.

21 OCAK 2022 Morbius

Morbius, tedavisi olmayan bir kan hastalığını, deneysel bir yöntem ile tedavi etmeye çalışır. Hastalığı, elektroşok terapisi ve vampir yarasaları ile iyileştirmeye çalışan Morbius, korkunç bir sonuçla karşı karşıya kalır. Deneysel tedavi ile vampire dönüşen Morbius’un hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Birçok zorlu durumla mücadele etmek zorunda kalan Morbius’un hayatta kalmak için sürekli kana ihtiyacı vardır ve artık ışığı çıkması imkansızdır. Bu sorunların yanı sıra o, birçok insanüstü güce de sahip olur.

4 ŞUBAT 2022 Nightmare Alley

Stanton ‘Stan’ Carlisle kasaba kasaba dolaşan bir karnavalın ekibine katılmıştır. Amacı ise Matmazel Zeena’nın ve alkolik kocası Pete’in “zihin okuma” numaralarının sırrını çözmektir. Ancak bu konuda bir türlü başarılı olamamıştır. Ancak Pete öldüğünde, Zeena Stan’i ortağı olarak kabul etmeye zorlanır. Kısa sürede Stan, insanları manipüle edip dolandırma işinde Zeena’nın rahmetli eşinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlar. Hırslanan Stan, dolandırıcılık oyununu kendi başına da yapabileceğine inanmaya başlar. Ancak Zeena ile rekabete giriştiğinde hiç ummadığı tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır…

11 ŞUBAT 2022 Marry Me

Romantik komedi türündeki Marry Me’nin yönetmen koltuğunda Kat Cairo oturuyor. Başrollerinde ise Jennifer Lopez ve Owen Wilson yer alıyor.

11 ŞUBAT 2022 Uncharted

Kaşif Francis Drake’in soyundan gelen hazine avcısı Nathan Drake’in maceralarının anlatıldığı filmin oyuncu kadrosunda Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas gibi isimler yer alıyor.

18 ŞUBAT 2022 Ambulance

Yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı Jake Gyllenhall’in yer aldığı film iki kardeşin, ağır hasta olan annelerini tedavi ettirmek için gereken parayı bulmanın yolunu aramalarını anlatıyor. Çaresiz kardeşler, parayı bulmak için bir banka soymaktan başka çare bulamaz. Bir soygun planı hazırlayan kardeşler, soygun sırasında işler ters gidince bir ambulansı çalmak zorunda kalır. Çok geçmeden kardeşler, çaldıkları ambulansın içinde ölmekte olan bir hastanın olduğunu fark eder.

18 ŞUBAT 2022 Canavarlar Ligi

Yönetmen Hamish Grieve

Oyuncular: Will Arnett, Terry Crews, Geraldine Viswanathan

Canavarların evcilleştiği ve canavar güreşlerinin popüler olduğu bir dünyada yaşayan Winnie, tecrübesiz bir canavarı iddialı bir yarışmacı haline getirerek babasının ayak izlerini takip etmeye çalışır.

25 ŞUBAT 2022 Cyrano

Filmin yönetmenliğini Joe Wright üstleniyor. Peter Dinklage, Ben Mendelsohn, Brian Tyree Henry ve Haley Bennett ise kadroda dikkat çeken isimler arasında.

4 MART 2022 The Batman

DC Comics sinema evreninin süper kahramanı olan Batman’ın “The Batman” adını taşıyan solo filminin kadrosunda Batman rolüyle Robert Pattinson; Catwoman rolüyle Zoe Kravitz; The Riddler rolüyle Paul Dano ve Jim Gordon rolüyle Jeffrey Wright, Alfred rolüyle Andy Serkis, The Penguin rolüyle Colin Farrell, Carmine Falcone rolüyle John Turturro gibi isimler yer alıyor.

11 MART 2022 Turning Red

Genç bir kız, dev bir kabarık kırmızı pandayla hayatını şekillendirecek bir yıl geçirir.

25 MART 2022 Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Zaman Taşı’nın koruyucusu Doktor Strange’in maceraları kaldığı yerden devam ediyor. “Doktor Strange”in devam halkası olan yapımda Sherlock dizisindeki kurgusal dedektif rolü ile ünlenmesinin ardından Wikileaks: Beşinci Kuvvet, Bilinmeze Doğru Star Trek ve The Imitation Game: Enigma gibi yapımlarda karşımıza çıkan Benedict Cumberbatch ünlü Doktor Strange’e bir kez daha hayat veriyor. İlk filmin yönetmeni Scott Derrickson’ın devam halkasında da kamera arkasına geçeceği yapımda Strange’in sadık yardımcısı usta Wong rolünü bir kez daha Benedict Wong üstleniyor.

8 NİSAN 2022 Sonic the Hedgehog 2

Sonic, bir ekidne kabilesi ona saldırdıktan sonra Dünya’ya gönderilir. Filmin de çoğu, yıllar sonra Dünya’da geçirdiği gençlik yıllarını anlatmakta ve giderek daha yıkıcı robotlar ve silahlar üretmek için Sonic’in güçlerinden yararlanmak isteyen DR. IVO ROBOTNİK’E (Jim Carrey) karşı ortaya çıkan çatışmasını anlatıyor.

15 NİSAN 2022 Lost City of D

Lost City of D, yazdığı romanda yarattığı kurgusal şehrin gerçekten var olduğunu keşfeden bir yazarın hikayesini konu ediyor. Yazar, şehri bulmak için kendisini tehlikeli bir yolculuğun içinde bulur. Filmin başrollerinde Sandra Bullock ve Channing Tatum yer alacak.

6 MAYIS 2022 Thor: Love and Thunder

Thor serisinin 4. devam filmi olan “Thor: Love And Thunder”ın yönetmen koltuğunda Taika Waititi oturuyor. Başrollerinde Chris Hemsworth, Natalie Portman ve Christian Bale yer alıyor.

20 MAYIS 2022  Legally Blonde 3

Elle Woods adında güzel bir kadının hayatına odaklanılan 2001 yapımı “Bu Nasıl Sarışın” filminin üçüncü devam halkası olan filmde, Elle Woods’a bir kez daha Reese Witherspoon hayat veriyor.

27 MAYIS 2022 Dungeons and Dragons

Rol play oyunu Dungeons and Dragons’un beyazperde uyarlaması olan yapım, elflerin, hobbitlerin, cücelerin ve insanların yer aldığı bir dünyada geçiyor.

27 MAYIS 2022 John Wick: Chapter 4

Film, köpeğinin öldürülmesi üzerine yeniden yeraltı dünyasına karışan eski bir suikastçının maceralarının anlatıldığı John Wick filminin dördüncü devam halkasıdır. John Wick karakterine hayat veren Keanu Reeves, dördüncü devam halkası için bir kez daha kamera karşısına geçiyor.

10 HAZİRAN 2022 Jurassic World: Dominion

2015 yapımı Jurassic World filminin üçüncü devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda Colin Trevorrow oturuyor.

17 HAZİRAN 2022  Lightyear

Pixar, unutulmaz animasyon serisi Oyuncak Hikayesi’nin en renkli karakterlerinden Buzz Lightyear’ın yeni filmini duyurdu. Filmde Buzz Lightyear’a sesiyle Chris Evans hayat verecek.

1 TEMMUZ 2022 Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi

Stuart, Kevin ve Bob bir süpermarketten muzlarını alamadıkları için oldukça sinirlidir. Bu duruma çözüm bulmak isteyen ekip, Beyaz Saray’a doğru yola koyulurlar. Durumu şikayet etmek için Beyaz Saray’a geldiklerinde ise kendilerini kapının önünde bulurlar. Kovuldukları için şaşkın ve bir o kadar da sinirli olan Stuart, Kevin ve Bob, kendilerine yapılanların intikamını almak için ABD hükümetini devirmek için zorlu bir maceraya atılır. Bu maceralarında onlara Gru da eşlik edecektir.

8 TEMMUZ 2022 Black Panther II

Black Panther serisinin devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda ilk filmin de yönetmenliğini üstlenen Ryan Coogler oturuyor. Black Panther’de babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa’nın, Wakanda ve bütün dünyanın geleceğini tehlikeye atan zorlu bir savaşa katılması ve düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için verdiği mücadele konu ediliyordu.

15 TEMMUZ 2022 Fantastic Beasts and Where to Find Them 3


Başlıksız üçüncü Fantastik Canavarlar filmi, J. K. Rowling ve Steve Kloves’un senaryosundan ve Rowling’in bir hikayesinden uyarlanıp David Yates tarafından yönetilen yeni bir fantastik film. Bir Amerikan ve İngiliz ortak yapımı olan bu film, Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın devamı niteliğindedir.

22 TEMMUZ 2022 INDİANA JONES 5

1981 yapımı “Indiana Jones 1: Kutsal Hazine Avcıları”nın beşinci devam halkası olan filmde Indiana Jones’un yeni maceralarına tanık oluyoruz. Maceracı arkeolog Indiana Jones’u bir kez daha Harrison Ford’un canlandıracağı yapımın yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Filmin senaryosu ise serinin 4. filmi Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı’nın senaristi David Koepp’e emanet.

16 EYLÜL 2022 Super Mario Bros.

Popüler video oyunu Süper Mario’nun uyarlaması olacak filmin senaryosunu Shigeru Miyamoto yazıyor.

7 EKİM 2022 Spider-Man: Into the Spider-Verse 2

Spider-Man: Into the Spider-Verse 2, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla bambaşka bir dünyaya adım atıp, özel yeteneklerle donanan Miles Morales’in maceralarını konu ediyor. Spider-Man: Into The Spider-Verse’ün devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda Joaquim Dos Santos oturuyor.

14 EKİM 2022  Halloween Ends

Halloween Ends’de, maskeli katil Michael Myers ve Laurie Strode arasındaki savaş sona eriyor. David Gordon Green’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapımda Laurie Strode karakterine bir kez daha Jamie Lee Curtis hayat veriyor. Filmin kadrosunda ayrıca Judy Greer, Andi Matichak, Nick Castle, James Jude Courtney, Tyler Lee Hassard gibi isimler yer alıyor.

4 KASIM 2022 Mission: Impossible 8

Ethan Hunt, Mission Impossible 7’nin ardından yeni maceralarla beyaz perdeye geri dönüyor. Ajan Hunt, onu ve takımını tehdit eden yeni tehlikelerle yüzleşmek zorunda.

Christopher McQuarrie (Top Gun: Maverick, Mission Impossible: Fallout) tarafından yönetilen filmin kadrosunda; Tom Cruise, Simon Pegg (Star Trek 4, Ready Player One), Angela Bassett (Bumblebee, American Horror Story: Apocalypse) ve Vanessa Kirby (Fast and Furious: Hobbs and Shaw, Mr. Jones) yer alıyor.

4 KASIM 2022 The Flash

Bir bilim insanı olan Barry Allen, laboratuvarında çalıştığı sırada beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalır. Fırtınalı bir gecede düşen yıldırım, Allen’ın kimyasallarını, kendisini ve malzemelerini korkunç bir şekilde çarpar. Barry tam bu esnada kimsenin hayal dahi edemeyeceği süper güçler kazanır. Artık inanılmaz hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. Kendi şehri olan Central City’nin suçlularının karşısında durabilecek bir süper kahramanı vardır.

11 KASIM 2022 Captain Marvel 2

Yönetmen koltuğunda Anna Boden ve Ryan Fleck’in oturduğu 2019 yapımı Captan Marvel filminin devam halkası olan yapımda, süper güçlere sahip olan Captan Marvel’a dönüşen Carol Danvers’e bir kez daha Brie Larson hayat veriyor.

16 ARALIK 2022 Avatar 2

Avatar serisinin 2009 yılında küresel bir fenomen haline gelen devam halkası; bu defa James Cameron’un yaratmış olduğu öykü evreninin hem kökenlerine iniyor hem de sınırlarını genişletmeyi hedefliyor. Filmin başrolleriniyse, ilk filmden aşina olduğumuz Zoe Saldana, Sigourney Weaver ve Sam Worthington üstleniyor.

16 ARALIK 2022 Aquaman 2

Aquaman’in 2. devam filmi olan yapımın başrolünü ilk filmde olduğu gibi Jason Momoa üstleniyor. Filmin kadrosunda ayrıca Amber Heard, Yayha Abdul-Mateen gibi isimler yer alıyor.

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek Lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle mezun oldu. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir