2020’de İzleyemediğim Filmler

Merhabalar dostlar, bir yılı daha geride bıraktık. Kah gülemedik, kah ağladık, kah daha çok ağladık ve sonuna geldik. Şimdi önümüzde bizi neyin beklediğini bilemediğimiz ama güzel hayal ve hedeflerimizle beklediğimiz bir yılın başlangıcındayız. Umarım başınıza gelen olumsuzlukları geçen bir yıla özgü düşünmez, 2021 yılında da benzer hayal kırıklıklarıyla karşılaşmaya hazır şekilde 2021’e merhaba dersiniz.

Hayal kırıklığı demişken size kendimden bahsetmek isterim. Yılın başında 2020 yılında birbirinden çok sevdiğim bazı yönetmenlerin yeni işlerini izleyeceğimizi düşünüyordum sonrasında neler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu yıl maalesef pek film izleyemedik, bu yıl festivallerde adından sıkça söz ettiren bazı filmlere ise ulaşamadık. Bu yüzden sizlere yılın en iyi filmlerini listelemek için 2021’i beklemenin daha doğru olacağı kanısındayım.

2020 yılında izlediğim filmler pek fazla değildi ama izleyemediğim bir sürü filmi derlemek isterim. 

Keyifli okumalar ve umarım en kısa sürede iyi seyirler dilerim!

1 – Prisoners of Ghostland – Sion Sono

Sinemanın en eksantrik yönetmenlerinden Sion Sono’nun 2005’teki Hazard filminden sonra Amerika’da çektiği ikinci film olan Prisoners of Ghostland, son zamanlarda hem enteresan, hem başarılı hem de rezalet filmlerde yer alarak sonuç olarak bizi her zaman şaşırtan Nicholas Cage’in başrolünde olduğu ve bu yıl izleyemediğimiz filmlerden bir tanesiydi. 

2 – Last Night in Soho – Edgar Wright

Cornetto Üçlemesi’yle bana sinemayı sevdiren yönetmenlerden olan Edgar Wright’ın, Doctor Who’dan tanıdığımız, sevdiğimiz ama bi’ türlü başarılı işlerde izleyemediğimiz Matt Smith ve Queen’s Gambit’le gönüllere taht kuran Anya Taylor Joy’un başrollerini paylaştığı psikolojik korku türündeki filmini de bu yıl maalesef izleyemedik.

3 – The Green Knight – David Lowery

A24’ün en başarılı filmlerinden A Ghost Story’nin yönetmeni David Lowery’nin, Dev Patel’li epik ortaçağ filmi The Green Knight, Kral Arthur’un yeğeni Sir Gawain’in hikayesini konu alıyor. Yılın başında fragmanıyla heyecanlansak da, sadece fragmanıyla yetindiğimiz bu yılı heyecanla kapattık diyebiliriz. Umarım en kısa sürede izleme şansı buluruz.

4 – Barbie – Greta Gerwig 

Ladybird, Frances Ha ve en son Little Woman ile hem kalpleri hem de festivalleri fetheden Greta Gerwig’in eşi Noah Baumbach ile bir Barbie filmi hazırlığında olduğunu, başrolünde Margot Robbie’nin yer aldığı filmin 2020’de vizyona gireceğini duymuştuk. Hala duyuyoruz ama 2020 yılında vizyona gireceğini değil maalesef.

5 – Benedetta – Paul Veerhoven

Gerçeğe Çağrı, Robocop, Temel İçgüdü, Yıldız Gemisi Askerleri gibi 90’ların birbirinden kült ve unutulmaz filmlerine imza atan usta yönetmen Paul Veerhoven’ın aykırı bir rahibe öyküsü anlatacağı film, diğer taraftan ekranda görmeyi en sevdiğim aktrislerden olan Charlotte Rampling’i de barındırıyor. 2020 yılında izleyeceğimizi duyurdukları filmi daha önce 2019 yılında da izleyebileceğimizi duyurmuşlardı. Aslında filmin ilk vizyon tarihi 2018’di. Umarım bunu bir alışkanlık haline getirmezler ve 2021 yılında izleme fırsatı bulabiliriz. 

6 – Annette – Leos Carax

Leos Carax’ın, Kutsal Motor’dan 8 yıl sonra çektiği ilk film olan, Adam Driver ve Marion Cottilard’ın başrolünde olduğu müzikal filmi sonbaharda festivallerde açılış yapmayı bekliyordu…sanırım halen bekliyor…umarım bu filmi de 2021 yılında izleyebiliriz.

7 – Army of the Dead – Zack Synder 

Her ne kadar DC Sinematik Evreni’nde çektiği süperkahraman filmleriyle tanınsa da Zack Synder’ın ilk uzun metraj filmi, zombi filmlerinin atası olan George A. Romero ve Galaksinin Koruyucu’larının dahi yönetmeni James Gunn’ın senaryosunu yazdığı Dawn of the Dead filmiydi. Aradan geçen 16 yıldan sonra Synder’ın yuvaya geri dönerek yeni bir zombi filmi yapacağını ve Netflix’te yayınlanacağını duyurmuşlardı. Elbette bu listenin bir parçası olmasından anlayacağınız üzere 2021 yılına ertelendi. 

8 – Memoria – Apichatpong Weerasethakul 

Bu yılın başında Tayland’ın Palme D’or’lu üretken yönetmeni Apichatpong Weerasethakul’un, Tilda Swinton ile bir film çektikleri ve Cannes’a yetiştirecekleri söylentisini duymuştuk. Tayland’ın doğal yepyeşil atmosferinden sonra Kolombiya’da yönetmenin nasıl bir atmosfer oluşturacağını merakla beklemeye koyulduk…hala da bekliyoruz. Filmin şuan post-prodüksiyon aşamasında olduğu ve 2021 yılında açılış yapacağı haberleri umarım doğrudur.

9 – Cherry – Anthony & Joe Russo

Marvel’ın en başarılı filmlerine beraber imza atan Russo kardeşlerin, stüdyonun en görkemli filmi Endgame sonrası birkaç yıl ara vermelerini beklerken, kardeşler banka soygunu nedeniyle hapis yatan bir savaş gazisinin aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan Cherry filminin çekimlerine başladılar. Başrolde Örümcek Adam tanıdığımız Tom Holland’ın yer aldığı film 2021 yılına ertelenen bir başka film olarak listemizde kendisine yer buluyor.

10 – When the Waves Are Gone – Lav Diaz

Yavaş sinemanın yaşayan en büyük üstadlarından, Filipin sinemasının medarı iftiharı Lav Diaz’ın 5 saatlik Monte Kristo Kontu uyarlamasının bu yıl Venedik Film Festivali’nde açılış yapması bekleniyordu. 2021 yılında açılış yapmasını merakla bekliyoruz. 

Ekstra : The French Dispatch – Wes Anderson

Sinemanın en renkli auteur yönetmenlerden Wes Anderson’ın bu yıl görkemli bir kadroyla vizyona girmesi beklenen The French Dispatch de Cannes Film Festivali’nin iptaliyle ertelenen bir başka film olarak listemizde yer alıyor. En azından elimizdeki fragmanı döndüre döndüre izleyerek filmi bekleyeceğiz. Filmin oyuncu kadrosu ise şöyle : Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Jeffrey Wright, Mathieu Amalric, Steve Park, Bill Murray, Owen Wilson, Liev Schreiber, Edward Norton, Willem Dafoe, Saoirse Ronan, Jason Schwartzman ve Anjelica Huston!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir