2016’nın Merakla Beklenen Filmleri Bölüm 2

X-MEN APOCALYPSE (19 MAYIS 2016)

X-Men dünyasında ters kronoloji hikâyemiz tam gaz devam ediyor. House MD, The Usual Suspects, X-Men filmlerinden tanıdığımız Bryan Singer, 2014 yılındaki “Days of Future Past” ile beklentilerin üstüne çıkmayı başarmış ve film oldukça yüksek notlar almıştı. Mayıs ayında gösterime girecek devam filminin en büyük dezavantajının, Wolverine karakterine hayat veren Hugh Jackman’ın bu filmde rol almaması ve Wolverine’e veda etmesi görülüyor ama Apocalypse’in cast ekibi gerçekten Jackman’ı aratmayabilir. Jennifer Lawrence, Olivia Munn, Michael Fassbender, James McAvoy filmde rol alan yıldızlardan sadece birkaçı olarak göze çarpıyor.

ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS (27 MAYIS 2016)

2010 yılında, Johnny Depp’in kayıp babası olduğunda şüphelendiğimiz Tim Burton’ın Alice in Wonderland’ı gösterime girdiğinde oldukça heyecanlanmıştık. Çoğumuzun kabul edeceği gibi Burton mekân tasarımı ve sahne dizaynında gerçekten eşsiz bir dehaya sahip. Senaryonun yanında bize sunduğu masalsı dünyada kaybolmamak neredeyse imkânsız. Altı sene önce gösterime giren Alice in Wonderland, Tim Burton için biçilmiş kaftandı. Absürd karakterler ve sürreal mekânların hayli fazla olduğu film, bir kısım seyirci ve eleştirmen için büyük hayal kırıklığı oluştururken, kimileri için de oldukça başarılı ve etkileyici bulunmuştu. Beğenmeyenler, filmin “süsünün” senaryonun önüne geçtiğini ve Burton’ın bunu ayarlayamadığını savunurken; karşı taraf da Alice’in hikâyesindeki her anın, her karakterin kusursuz işlendiğini belirtti. Tüm bu ateşli tartışmalar içinde film, 1 milyar dolar gibi devasa bir hâsılat elde etti. Gelecek sezon izleyeceğimiz Alice’in macerasının direksiyonunda ise bu sefer Burton yok. Yönetmen koltuğunda oturan James Bobin bundan önce yönettiği Gervais’li Muppets Most Wanted ile ortalama eleştiriler almıştı. Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Anne Hathaway’den oluşan cast ekibinde herhangi bir değişiklik yok. Bakalım Alice bu yeni halüsinasyonunda bizleri kimlerle tanıştıracak?

TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES: OUT OF THE SHADOWS (3 HAZİRAN 2016)

Çocukluğumuzda derin izler bırakan Ninja Kaplumbağaların filminin çekildiğini duyduğumuzda ciddi manada heyecanlanmıştık ki ne zaman projenin yapımcılığını Michael Bay’in aldığını öğrendik işte o zaman içimizde yeşeren filizler yavaş yavaş solmaya, kurumaya başladı. Nitekim 2014 yılında gösterime giren TMNT’da senaryo kötü olduğu gibi çocukluğumuzda severek, bayılarak izlediğimiz dört kaplumbağamız adeta bir garabete dönüştürülmüştü. Filmde seyrettiğimiz kaplumbağalar, çizgi filmden değil de Silent Hill kasabasından fırlayıp gelmiş gibiydi. Üstüne üstlük kahramanlarımızın hazırlanan kişisel kompozisyonları da gayet başarısızdı. Sevimli sataşmalar yerine son derece itici ve anlamsız mizahın olduğu metinler seyirciyi filmden soğuttu. Ekip, yaptığı açıklamalarda hatalarını kabul ettiklerini ve devam filminin çok daha iyi olacağını söyledi. (Gerçi kaplumbağalar hala korkunç ama…) Sırf çocukluk kontenjanından bu dört adama ikinci bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kim bilir belki film çok iyi çıkar ve üstüne bir pizza bile yiyebiliriz. Tabi Michael Bay pizzacıyı patlatmazsa!

THE CONJURING 2 (10 HAZİRAN 2016)

ABD korku-gerilim sinemasını şu an James Wan tek başına ayakta tutuyor dersek sanırım abartmış olmayız. 2003 yılında çektiği Saw ile adını duyuran Malezyalı dostumuz, daha sonra Insidious ile ruhlar âlemine giriş yaptı. Filme gelen olumlu tepkiler ve yapılan gişe başarısı James Wan’ın Hollywood’daki koltuğunu daha da sağlamlaştırdı. 2013 yılında gösterime giren The Conjuring eleştirmenlerden o kadar yüksek notlar aldı ki film, daha vizyona girdiği ilk hafta bütün dikkatleri üstüne çekti. 7.5 olan IMDB notu ve 68’lik Metascore notları bir korku filmi standardının çok çok üstündeydi. Bütün bu olumlu eleştirilerden sonra film dünya çapında 318 milyon dolar gibi yüksek bir hâsılat elde edince (bütçesi 20 milyon dolar) filmin devamını çekmek kaçınılmaz oldu. Klişelerden uzak durup, seyirciye yeni şeyler vermeye çalışan, ruh-şeytan-insan üçgeninde gezinirken oradaki gerilimi seyirciye direkt olarak aşılayabilen James Wan bakalım bunu The Conjuring 2’de de başarabilecek mi?

Konuk Yazar: Nebi Salih Küçük

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir