10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

Kuzey Amerika’nın ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması niteliğindeki 10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Jüri üyeliklerini film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Film Küratörü Carter Long ve Harvard Film Arşivi’nin Kuratörü Jeremy Rossen gibi film konusunda saygın isimlerin yaptığı yarışmada, seyirciler de “En İyi Belgesel” ve “En İyi Kısa” filmleri belirlemek için oy kullandılar. Bu yıl yarışmanın filmleri 6 – 14 Kasım tarihleri arasında Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Goethe Enstitüsü ve Boston Üniversitesi’nde seyirci ile buluştu.

Bu yıl 350 filmin başvurusunun yapıldığı ve finale kalan toplam 40 belgesel ve kısa filmin gösteriminin yapıldığı yarışmada En İyi Kısa Film Ödülü yönetmenliğini Yasemin Akıncı’nın yaptığı “Kırmızı Işık” ve yönetmenliğini Gündüz Sevdi’nin yaptığı “Sıradaki” adlı filmler arasında paylaşıldı. En İyi Belgesel Ödülü yönetmenliğini Ramazan Dinler’in yaptığı “Koçer” adlı filme verildi.

Seyirci Ödüllerini kısa film dalında yönetmen Selman Nacar’ın “Kuyu”, belgesel film dalında ise yönetmenler Orhan Çalışır, Cengiz Kültür ve Dirk Meissner’in “Zülfü Livaneli: Doğu ile Batı Arasında Bir Ses” filmleri aldı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir