‘Yün Bebek’ BluTV’de

Ümmiye Koçak’ın yazıp yönettiği Yün Bebek adlı film BluTV’de yayında.

Toroslar’ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif’in hikayesinin anlatıldığı film, 2012’de 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası gerçekleştirdi. 2013’te New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülüne layık görüldü.

Geçtiğimiz günlerde Ümmiye Koçak ”Senaryosunu yazıp yönettiğim ve bize ABD’de ödül kazandıran uzun metraj sinema filmimiz ‘Yün Bebek’in dijştal ortamda izlenmesini çok istiyoruz. Tek amaç kadınların sesini duyurabilmek. Anadolu kadınları istediğinde her şeyi yapabilir” şeklinde bir tweet atmıştı.

Ümmiye Koçak’un İsteği gerçek oldu Yün Bebek BluTV kütüphanesinde yerini aldı.

Filmin Konusu

Toroslar’ın zirvesinde yaşayan Yörük kızı Elif’in hayatı babaannesi ve dağlar arasına sıkışıp kalmıştır. Babaannesinin kendisine ve annesine yaptığı baskı, hayatlarını mutsuz bir hale getirmiştir. Elif’in annesi Hatice ise gün boyu yemek, temizlik, odun toplama, süt sağma işlerinin yanında bir de kaynanasının hakaretleriyle boğuşmaktadır. Tüm bu baskılar yetmezmiş gibi Hatice’nin ikincisi kocası olan Ali de annesinin baskısıyla Hatice’ye kötü davranmaktadır. Evin koca karısı için ortada memnun olunacak hiçbir şey yoktur. Elif’in küçük dünyası evdeki iktidar çatışmasının ortasında ezilmektedir. Bu dünya, küçük bir yün bebek ile hareketlenir. Arkadaşında gördüğü yün bebek Elif için hayata tutunmak ve mücadele etmek için bir dayanak olacaktır. Oyuncak bebek isteği Elif’i hırsızlık yapmaya kadar götürmüştür. Babaannesinden büyük bir azar işiten Elif’in işittiği bu azar belki de son azar olacaktır

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir