Yılın Belgeseli ‘Biz de Varız’ Diyor!

Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel seçilen Deniz Tortum filmi “Maddenin Halleri”, 27 Aralık’ta seyirciyle buluşuyor. İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasının yılın öne çıkan bağımsız filmlerini buluşturan Biz de Varız! seçkisinde gösterilecek olan film, iki gün boyunca istanbulmodern.org üzerinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek. Seçki kapsamında film ekibi ile yapılacak özel söyleşi ise 29 Aralık akşamı İstanbul Modern’in YouTube kanalında çevrimiçi yayınlanacak. 

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen, Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Deniz Tortum filmi “Maddenin Halleri”, 2020’nin son gösterimini İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! programında yapıyor. Türkiye sinemasının öne çıkan bağımsız yapımlarını buluşturan ve 9 yıldır sinemamızın en önemli seçkilerinden birine dönüşen Biz de Varız! kapsamında seyirciyle buluşacak olan film, 27-29 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

Katılımın sınırlı sayıda olacağı ve istanbulmodern.org üzerinden gerçekleşecek gösterimin son gününde ayrıca, film ekibinin katılacağı bir söyleşi yapılacak. Saat 20:00’de başlayacak söyleşi, İstanbul Modern’in YouTube kanalında yayınlanacak.

Cerrahpaşa’dan Türkiye’ye bakmak

Ocak ayında 48. Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve DokuFest’te yarışan  “Maddenin Halleri”, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi olan 1827 yılında kurulan ve ülkenin en önemli sağlık kuruluşlarının başında gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına alıyor. 2018’den beri süren ‘yerinde dönüşüm’ çalışmalarında “ömürleri bittiği” gerekçesiyle yıkılan Cerrahpaşa binalarının son zamanlarına da tanıklık eden belgesel; sağlık çalışanlarının hastane çatısı altında olup bitenle başa çıkabilme yetilerini, hastaların beden ile kurdukları kırılgan ilişkiyi ve hemen dışarıdaki Türkiye’yi de izliyor. 

Ödüllü filmlerinin yanı sıra sanal gerçeklik projeleriyle tanıdığımız ve 2019’da Filmmaker Magazine tarafından “Bağımsız sinemanın 25 Yeni Yüzü” arasında gösterilen Deniz Tortum’un yönettiği “Maddenin Halleri”; Türkiye’de Antalya, Engelsiz Filmler ve İstanbul film festivallerinden ödüllerle dönmüş, A.B.D. prömiyerini yaptığı Imagine Science Film Festivali’nde de Labocine Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanmıştı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir