Yıldız Kenter Hayatını Kaybetti

Türk tiyatro ve sinemasının usta oyuncusu Yıldız Kenter hayatını kaybetti.

16 Kasım’da akciğer rahatsızlığı sebebiyle İstanbul’da Amerikan Hastane’sine kaldırılan usta oyuncu, yaşına bağlı solunum yetmezliği sorunu yaşıyordu. Acı haber bu akşam geldi. 91 yaşındaki duayen oyuncu hayatını kaybetti.

Yıldız Kenter Kimdir?

11 Ekim 1928 İstanbul doğumludur. Tiyatro oyuncu Müşfik Kenter’in kardeşi, yine tiyatro oyuncusu Şükran Güngör’ün eşidir. Ankara Devlet Konservatuvarı mezunudur. 11 yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Burslu olarak Amerika’ya gitti. Oradan döndüğünde Ankara Devlet Tiyatrosuna hoca olarak atandı.

Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılarak Muhsin Ertuğrul ile kısa bir süre çalıştı. Sonrasında kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile İstanbul’da Kent Oyuncuları Topluluğu’nu kurdu. İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Almanya, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs gibi ülkelerde Türkçe ve İngilizce olmak üzere birçok oyun sergiledi.

Yıldız Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde, Bölüm Başkanlığı ve hocalık yaptı.

100’den Fazla Oyun’da Oynadı

Yerli ve yabancı ünlü tiyatro yazarlarının çok sayıda oyununda sahneye çıktı. 12. Gece, Finten, Yağmurcu, Çöl Faresi, Öfke, Salıncakta İki Kişi, Nalınlar, Ayak Takımı Arasında, Pembe Kadın, İnsan Denen Garip Hayvan, Arzu Tramvayı, Savunma, Uzaklar, Kuvayi Milliye Destanı, Martı, Babalar ve Oğullar, Üç Kız Kardeş, Van Gogh, Şafak Yıldızları, Fehim Paşa Konağı, Konken Partisi, Sırça Kümes, Martı vb. oyunlar Türk seyircisi tarafından büyük beğeniyle izlendi.

Sinemada Vatan İçin, Ağaçlar Ayakta Ölür, İsyancılar, Pembe Kadın, Yaşlı Gözler, Anneler ve Kızları, Elmacı Kadın, Fatma Bacı, Ablam, Kartal Yuvası, Kızım Ayşe, Bir Ana Kız, Zulüm, Hanım, Güle Güle, Büyük Adam Küçük Aşk, Sen Ne Dilersen, Beyaz Melek filmleriyle sevildi. Televizyonda Uğurlugiller, Aşk ve Gurur ve Saklambaç dizilerinde yer aldı.

Ödüllerle Dolu Bir Hayat

Tiyatroya verdiği hizmetlerden dolayı 1962 yılında Yılın Kadını ödülünü aldı. Sinema oyuncusu olarak 3 kez Altın Portakal ödülünü aldı.

1984’de Roma kentinde İtalya Kültür Birliği’nce verilen Adalaide Restori Ödülü’ne layık görüldü.

1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübü’nün The Melvin Jones’yla ödüllendirildi. 1994 yılında Konken Partisi oyununda ki Fonsla rolü ile Olağanüstü Yaşam ödülünü aldı.

1998 yılında Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat ödülü verildi. 1999 yılında Afife Tiyatro Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Oyunculuğu yurt içi ve yurt dışından çeşitli ödüllerle taçlandırıldı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir