Bu Yıl 85 Bin Kişi Seyretti

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 16. kez düzenlenen Filmekimi, bu yıl Vodafone Red’in desteğiyle gerçekleştirildi. Sonbaharın müjdecisi, sinemaseverlerin Ekim ayı gözdesi Filmekimi yoğun ilgi nedeniyle 15 ek seansla başladı.

Filmekimi programında, Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kare’den, Jüri Büyük Ödülü dahil dört ödül kazanan Kalp Atışı Dakikada 120’ye, Juliette Binoche’un başrolünde parladığı İçimdeki Güneş’ten, The Lobster ile aklımızı alan Yorgos Lanthimos’un Cannes En İyi Senaryo ödüllü yeni filmi Kutsal Geyiğin Ölümü’ne, Michael Haneke’nin Cannes Film Festivali’nde yer alan filmi Mutlu Son ve Robert Pattinson’ın müthiş performansıyla dikkat çeken Safdie kardeşlerin son filmi Soygun’a kadar merakla beklenen birçok yönetmenin 50 filmi yer aldı.

İstanbul’da 29 Eylül-9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Filmekimi gösterimleri bu yıl Beyoğlu’nda Beyoğlu ve Atlas, Kadıköy’de Rexx ve Cinemaximum City’s Nişantaşı sinemalarında yapıldı. Filmekimi, ek seanslarla birlikte İstanbul’da toplam 200 seansta 50 filmi izleyicileriyle buluşturdu ve %95’e varan doluluk oranına ulaştı.

İlk yıllarında İstanbul’da tek bir sinema salonunda düzenlenen bir “sonbahar film haftası” olan Filmekimi, ilk kez yapıldığı 2002 yılında 35 seansta gösterilen 20 film ile 15 bin seyirciye ulaşmıştı. Filmekimi 16. yılında, 7 şehirdeki 10 sinema salonunda düzenlenen toplam 314 gösterimde 85 bine yakın sinemaseverle buluştu.

Can Evrenol’un Housewife filminin Türkiye prömiyeri, Onur Ünlü’nün Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok filminin İstanbul prömiyeri, oyuncu ve yapım ekiplerinin katılımıyla 16. Filmekimi kapsamında gerçekleştirildi. Luca Guadagnino’nun Call Me By Your Name ve Michel Hazanavicius’un Le Redoutable filmlerinin Türkiye prömiyerleri de yine Filmekimi’nde yapıldı.

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sundu. 16. Filmekimi, 6-8 Ekim’de Edirne Cinemarine Sinemaları Margi Outlet, 13-15 Ekim’de Eskişehir Cinemaximum Espark, 13-17 Ekim’de Ankara Büyülü Fener Kızılay, 20-22 Ekim’de Diyarbakır Cinemaximum Ceylan Karavil, 20-24 Ekim’de İzmir Cinemaximum Mavibahçe ve bu yıl ilk kez 27-29 Ekim’de Bodrum Cinemaximum Midtown’da toplam 114 gösterim düzenledi.

Vodafone Red’in desteğiyle düzenlenen 16. Filmekimi, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştiriliyor. 16. Filmekimi’nin medya sponsorluğunu NTV ve Radyo Eksen üstlendi. Filmekimi’nin afişleri ve tanıtım kampanyasını bu yıl TBWA üstlendi.

Filmekimi, sinemanın en iyi örnekleriyle 2018 yılının Ekim ayında sinemaseverlerle 17’nci kez buluşacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir