Yeşilçam’da Aşk Filmleri Nasıl Çekilirdi?

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, Sevgililer Günü’nde “Yeşilçam’da Bir Aşk Filmi Nasıl Çekilirdi” temalı etkinlik gerçekleştirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Türk Sinemasının 100. yılının kutlandığı etkinliğe, çok sayıda oyuncu ve Yeşilçam’da yüzlerce filmde görev alan teknik kadro katıldı.

Birçok aşk filmine imza atan yönetmen Yılmaz Atadeniz, “Selvi Boylum, Al Yazmalım” ve “Arkadaş” gibi yapıtlarda emek veren görüntü yönetmeni Çetin Tunca ve “Susuz Yaz” filminde set amirliği yapan Selahattin Geçgel, Türk yapımı filmlerin nasıl çekildiğini canlandırdı.

1950’li yıllara ait üstü açık bir otomobilde yaşanan aşk diyalogları, sevgililerin başında keman çalınarak gerçekleşen romantik bir yemek ortamı ve bu sevdaya engel olmak isteyen kötü adamlar gibi sahnelerin, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden canlandırıldığı etkinlikte, eski Türk filmlerinin neden sevildiği de anlatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen sanatçı Gönül Yazar, “Yıllar sonra sinemadan arkadaşlarımla tekrar bir araya gelmek beni çok mutlu etti. Yeşilçam’da ellinin üzerinde film çektim. Beni tekrar o yıllara götüren İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’ne sevgililer gününde sonsuz sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Usta oyuncu Engin Çağlar da “Kısıtlı ortamlarda güzel işler yapıldı Yeşilçam sinemasında. Oyuncular ve teknik kadro büyük fedakarlık göstererek unutulmaz eserler ortaya çıkardı. Bugün onlara selam olsun. Yaşasın Türk sineması” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir