Yaz Gecesi Sineması Geri Dönüyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüs (KOVID-19) salgını nedeniyle Mart ayından beri etkinliklerine ara veren Beykoz Kundura, kontrollü normalleşme sürecinde belirtilen tüm sağlık önlemlerini alarak Temmuz ayında kapılarını tekrar açıyor. Boğaz kenarında yer alan benzersiz konumu ve ferah atmosferinde uzun bir aradan sonra takipçileriyle ilk defa buluşacak olmanın heyecanını yaşayan Beykoz Kundura, yaz aylarını şehirde geçirenler için büyülü atmosferinde müzik ve sinema şöleni sunuyor. 

Beykoz Kundura, 7 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında Kundura Sinema ve MUBI Türkiye iş birliği ile gerçekleştireceği Bir Yaz Gecesi Sineması açık hava film gösterimleri ile karantinada geçen günlerin ardından, yaz aylarının heyecanla beklenen sanat duraklarından biri olmaya hazırlanıyor.

Beykoz Kundura’da yaz aylarının habercisi olan, 2017 yılından beri sinemaseverlerin yakından takip ettiği Bir Yaz Gecesi Sineması bu sene yeni bir iş birliğine imza atıyor. MUBI Türkiye’nin hazırladığı özel gösterim programı 7 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında izleyicileriyle buluşacak. Eşsiz konumuyla izleyicilerini bu yaz da büyülemeye ve filmlerin renkli dünyasına yolculuğa çıkarmaya hazırlanan Kundura Sinema’nın program ve ulaşım detayları çok yakında www.beykozkundura.com adresinde açıklanacak. 

MUBI Türkiye MUBI, 190’ı aşkın ülkede yayın yapan global bir film izleme platformu. Her gün uzman kişiler tarafından özenle seçilen kült, klasik, ödüllü ya da bağımsız bir film MUBI’ de gösterime girer. En yeni festival filmlerinden zamansız klasiklere, bilinmeyen coğrafyalara ait gizli hazinelerden usta yönetmenlerin toplu gösterimlerine… Zamanını izleyecek film arayarak değil, en güzel filmleri izleyerek geçirmek isteyenler, çoğu başka hiçbir yerde olmayan filmlerden oluşan MUBI seçkisini istedikleri anda ve yerde, istedikleri cihaz ve ekranda izleyebilirler. 

Beykoz Kundura 1800’lerin başında bir deri fabrikası olarak kurulan ve 1933’te ayakkabı fabrikasına dönüştürülen Türkiye’nin endüstriyel ve kültürel mirası Beykoz Kundura hem Osmanlı Devleti’nin hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin 200 yılı aşkın kesintisiz sanayileşme planının en önemli aktörlerinden biri oldu. 

Beykoz Kundura’da sinema kültürü ise hem çalışanlarının hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçekleşen film gösterimleri sayesinde fabrika döneminde gündelik hayatın önemli bir parçasını oluşturuyordu. 2018 yılının Kasım ayında fabrikanın kalbini oluşturan Kazan Dairesi’nde kapılarını açan Kundura Sinema, sinemaya dönüştürülen endüstriyel kültürel sitenin ilk örneğini de oluşturdu. Uzun yıllardır Yıldırım Holding bünyesinde film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu kapsamında Kundura Sinema’ya ek olarak açılan Kundura Sahne ve mekanın kültürel mirasına sahip çıkma amacıyla Kundura Hafıza başlığı altında yürüttüğü “Sözlü Tarih Projesi” ile birlikte, filmlerin ve hikayelerin sadece üretildiği değil; aynı zamanda izleyicisiyle buluştuğu, İstanbul’un nitelikli kültür ve sanat alanlarından birine dönüşmeyi hedefliyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir