Wim Wenders’e Onur Ödülü Verildi

Almanya’nın başkenti Berlin devam eden 65. Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında yönetmen Wim Wenders’e, “Onur” ödülü verildi.

Wenders, Berlinale Palast’daki sinemada düzenlenen törende, ödülünü festivalin direktörü Dieter Kosslick’ten aldı.
Brezilyalı yönetmen Walter Salles, ödül verilmeden önce yaptığı konuşmada, Wenders’in, “tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri” olduğunu belirterek, “Wim Wenders bize sinema yapma konusunda sadece ahlaki pusulayı değil, aynı zamanda estetik ve içerik pusulasını da öğretti” dedi.

Wenders de ödülü aldıktan sonra Kosslick’e, yönettiği filmlerde rol alanlara, birlikte çalıştığı kişilere, kendisine yardımcı ve destek olan herkese teşekkür etti.

Wenders, tören öncesinde düzenlenen basın toplantısında da bir komedi filmi çekmeyi hayal ettiğini söyledi. “Şimdiye kadar cesaret edemedim ve bunu yapamayacağımı düşündüm” diyen Wenders, “Yapabileceğin en zor iş odur. Ancak belki bu arada yeterince yaşlı ve deneyimli oldum” değerlendirmesinde bulundu.

Festival Direktörü Dieter Kosslick de Wenders ile saygın ve çağdaş bir yönetmeni onurlandırdıklarını belirterek, Alman yönetmenin, film yapımcısı, fotoğraf sanatçısı ve yazar olarak çok yönlü çalışmalarıyla insanların film hafızasını şekillendirdiğini ifade etti.

Törene, kültürden sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, “Die Toten Hosen” müzik grubunun üyeleri, Wenders’in filmlerinde yer alan bazı oyuncular, arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

WENDERS’İN 10 FİLMİ GÖSTERİLİYOR

Berlinale’de bu yıl yarışma dışı gösterimi yapılan, “Every Thing Will be Fine” adlı üç boyutlu filmin yönetmeni Wenders, “Paris, Teksas”, “Der Himmel über Berlin”, “The Million Dollar Hotel” gibi filmler için uluslararası alanda ödüller almış, son olarak “The Salt of the Earth” filmi Oscar’a aday gösterilmişti.

NTV

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir