Vizyonda Bu Hafta!

Mart ayının ilk vizyon haftasında üçü yerli olmak üzere toplam sekiz adet film gösterime giriyor. İşte haftanın filmleri!

Lazarus Etkisi (The Lazarus Effect)

June 29 Lazarus photos by Suzie Hanover532.NEF

Bir grup araştırmacı, ölen insanları yeniden diriltmeyi başaran bir proje üzerinde çalışmaktadırlar. Bu projelerini tüm dünyaya duyurmaya çalışan ekibin hevesi, bulundukları üniversitenin dekanının, gizli deneylerini öğrenmesiyle birlikte kursaklarında kalır. Proje sona erdirilirken, projeye dair tüm kayıtlar da ellerinden alınır. Yönetmenliğini David Gelb’in üstlendiği Lazarus Etkisi adlı gerilim filminin senaryosu ise Luke Dawson ve Jeremy Slater ikilisine ait. Oyuncu kadrosunda Evan Peters, Olivia Wilde, Mark Duplass, Sarah Bolger ve Donald Glover gibi önemli isimler yer alıyor.

Havana’ya Dönüş (Retour à Ithaque)

filmarasi-havanaya-donus

Amadeo hayatının tam 16 yılını Madrid’de sürgünde geçirmiştir. Aradan geçen bunca zamandan sonra yeniden Havana’ya dönmeyi başaran Amadeo bir gün batımı sırasında uzun zamandır görüşmediği 4 eski arkadaşıyla buluşur. Arkadaşlar bir taraftamn hasret giderirken diğer taraftan da bu süreç içerisinde başlarından geçen olayları birbirleriyle paylaşmaya başlarlar. Bu karşılaşma kısa sürede, beş adamın hesaplaşmasına dönüşmeye başlayacaktır. Kübalı edebiyatçı Leonardo Padura’nın sevilen romanından beyazperdeye uyarlanan Havana’ya Dönüş adlı filmin yönetmenliğini Laurent Cantet üstlenirken, başrollerde Isabel Santos, Jorge Perugorria ve Fernando Hechavarría yer alıyor.

Yeni Dünya

filmarasi-yeni-dunya

Soner ve ailesi, taşranın kalbinden koparak metropole, İstanbul’a göç etme kararı alır. Köyü sevmelerine rağmen, down sendromlu olan Soner’in eğitimi için mecburen İstanbul’a gelirler. Bu kurtlar sofrasında yegane umutları devletin Soner’e bağlayacağı maaştır. Her şeyin daha iyi olacağı umuduyla taşındıkları İstanbul’un Fikirtepe semti ise kentsel dönüşüm projelerinin başladığı bölge olarak her an diken üstünde bir mahalledir. Yönetmen Caner Erzincanlı’nın son filmi Yeni Dünya’nın başrollerinde Erkan Petekkaya, Şükran Ovalı ve Soner Erzincan yer alıyor.

Büyük Gözler (Big Eyes)

filmarasi-big-eyes-buyuk-gozler

1950’li yıllarda çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini beyazperdeye taşıyan Büyük Gözler adlı film, Keane çiftinin aralarındaki iktidar gerginliğini konu alan biyografik bir uyarlama. Eşinin ürettiği eserleri sahiplenen Walter Keane, para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşi Margaret’ı gölgede bırakır. Yaptığı tabloların birisi için bile “Benim tablom!” diyemeyen Margaret için savaş vakti gelmiştir. Tim Burton yönetimindeki filmin başrollerini Amy Adams ve Christopher Waltz paylaşıyor.

Bir Varmış Bir Yokmuş

filmarasi-bir-varmis-bir-yokmus

Anaokulu öğretmeni olan Nehir, bir gün tesadüfen bir şarkı dinler ve dinlediği şarkı genç kadını derinden etkiler. Nehir şarkıyı o kadar çok beğenir ki notaların ardından, şarkıyı yapan müzisyenin peşine düşmeye karar verir. Yolun sonundaysa şarkının sahibi olan Ozan’ı bulur. Ama Ozan hayatında yaşadığı derin bir travma yüzünden ve adeta çıkmaz bir sokak gibidir. Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmin yönetmenliğini İlksen Başarır üstlenirken, başrollerde Mert Fırat, Melisa Sözen, Hare Sürel, Mustafa Uzunyılmaz ve Judith Lieberman yer alıyor.

Çekmeceler

filmarasi-cekmeceler

Deniz 32. yaşını kutladığı doğum gününde hastaneye kaldırılır. Hayati tehlikeyi atlatan Deniz’i yoğun bir psikolojik süreç beklemektedir. Rehabilitasyon evresinde sık sık geçmişe döner ve ruhunda, çok derinde kilitli kalmış çekmeceleri açar. Kız çocuğuna nasıl davranacağını tam kestiremeyen bir anne-babanın evinde ergen cinselliğini yaşamaya çalışan Deniz’in ruhunda o günlerden gelen yaralar bir bir ortaya çıkacaktır. Yönetmenliğini M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın beraber üstlendiği Çekmeceler adlı filmin oyuncu kadrosunda Ece Dizdar Tilbe Saran, Taner Birsel, Nilüfer Açıkalın, Burak Altay, Gizem Erdem, Yekta Kopan ve Cengiz Coşkun gibi isimler yer alıyor.

Chappie

filmarasi-chappie

Yakın gelecekte baskıcı mekanik robotlardan oluşan polis güçleri sistemi ele geçirmiş ve insanları da baskı altına almaya başlamışlardır. Ancak, insanlar yavaş yavaş bu baskıcı robot kuvvetlerine karşı koymaya başlarlar. Bu robot polislerden birisi nihayet insanların eline geçtiğindeyse işin seyri değişir. İnsanlar, ele geçirdikleri bu robota yeni bir program yüklerler. Bu sayede ilk kez kendisi adına düşünen ve hisseden “Chappie” adlı robot ortaya çıkar. Chappie adlı filmin yönetmen koltuğunda Neill Blomkamp otururken, başrollerde Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve Sharlto Copley gibi isimler yer alıyor.

Asabiyim Ben (Relatos Salvajes)

filmarasi-asabiyim-ben

Öfkenin iliklere işlediği, dengenin her daim hassas olduğu bir toplumda geçen Asabiyim adlı film, Buenos Aires ve çevresinde yaşanan altı farklı hayat hikayesini beyazperdeye taşınıyor. Yolsuzluğun ve yozlaşmışlığın hüküm sürdüğü bir ülkede, kana bulanan muhteşem düğünler, ölüme yürüyen danslar, telleri iyiden iyiye gevşeyen sinirler ve yoldan çıkmışlığı tasvir eden öyküler. Damian Szifron yönetimindeki filmin başrollerinde Ricardo Darin, Oscar Martinez ve Leonardo Sbaraglia yer alıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir