Vizyonda Bu Hafta!

27 Şubat Cuma günü dördü yerli olmak üzere toplam dokuz film vizyona giriyor. İşte haftanın filmleri:

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi (Birdman)

filmarasi-birdman

Bir dönemin ‘Birdman’ adlı süper kahraman filmleri serisiyle ünlenen oyuncusu Riggan, Broadway’de kendi yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir oyunun son hazırlıklarını yapmaktadır. Lesley ve onun en yakın arkadaşı olan Jake’in önerisiyle bir zamanların gözde yıldızı olan Mike Shiner ile anlaşılır. Riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken en başta Mike Shiner ardından ise oyuncu olan sevgilisi Laura, kişisel asistanlığını yürüten kızı Sam ve mükemmeliyetçi eski karısı Sylvia ile baş etmek durumunda kalır. Riggan kendine yeniden prestij kazandırmasını beklediği bu oyunu, beklentilerin aksine olumlu tepkiler kazanması için elinden geleni yapacaktır. Micheal Keaton, Edward Norton, Naomi Watts ve Zach Galifianakis’in başrollerde yer aldığı Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi (Birdman) adlı filmin yönetmenliğini Alejandro Gonzalez Iñárritu üstleniyor.

Çarşı Pazar

filmarasi-carsi-pazar

Geçimini hamamda kese yaparak kazanmaya çalışan Kahraman’ın işleri Tuncay yüzünden tehlikeye girer. Müteahhit Tuncay, İstanbul’dan gelmiştir ve Kahraman’ın ekmek kapısı olan hamamı yıkıp alışveriş merkezi yapmak ister. Esnaftan hiç anlaşamadığı Cemil bunu Kahraman’ın işini bozmak için fırsat bilir ve Tuncay’la işbirliği yapmaya karar verir. Kahraman, Tuncay’a inanmamakta ısrarlıyken, diğer yandan da başı babasından kalan borçlarla büyük derttedir. Borcunu ödemek için tek yol, hamama daha fazla müşteri çekmektir. Yönetmen koltuğuna Muharrem Gülmez’in oturduğu “Çarşı Pazar” adlı filmin başrollerinde Emin Olcay, Erdem Yener ve Ayhan Taş yer alıyor.

8 Saniye

filmarasi-8-saniye2

Esra çocukluğundan bu yana sıra dışı rüyalar gören ve gördüğü rüyaların gerçekleşmesi nedeniyle dehşete kapılan bir genç kadındır. Hedefi ise çocukluğundan itibaren kendine rüyalarında eşlik eden ve yol gösteren gizemli adamı bulabilmektir. Esra, uğradığı baskılara rağmen korkularından kurtulmaya çalışacaktır. 8 Saniye adlı filmin yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak üstlenirken başrollerde Esra İnal, Fırat Çelik ve Fahri Yardım yer alıyor.

Herşeyin Teorisi (The Theory of Everything)

filmarasi-the-theory-of-everything

İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve eşi Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alan Herşeyin Teorisi (The Theory of Everything) adlı filmin yönetmenliğini James Marsh üstleniyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürüklenirler. Filmin başrollerinde Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson yer alıyor.

Manda Yuvası

filmarasi-manda-yuvasi

Kastamonu’dan İstanbul’a göçen Aşur, dolandırıcılık yaparak geçinmektedir. Bu yüzden paralarını kaptıran müşteriler ve ücretlerini ödemediği işçilerle başı derde girmektedir. Yaşadığı şehirden bunaldığı anlarda Kastamonu’dan kendi hemşehrilerinin takıldığı kahveye giden Aşur, internet üzerinden kamerayla kendi köyünü izleyebileceği bir platformdan haberdar olur ve uygulamayı açtığında babadan kalma, terk edilmiş evlerinde başka birinin yaşadığını fark eder. İlyas İlbey’in yönettiği Manda Yuvası adlı filmin oyuncu kadrosunda İlyas İlbey, Kemal Kocatürk, Seray Sever ve Eylem Şenkal yer alıyor.

Asteriks: Roma Sitesi (Astérix – Le Domaine des Dieux)

filmarasi-asteriks-roma

Jules César, Galyalıların yaşadığı Gaulois şehrinin yanına için yeni bir şehir kurup bölgeyi Roma kolonisi haline getirmeyi planlamaktadır. Bölge halkını yaşadıkları topraklardan uzaklaştırma amaçlı bu projeden haberdar olan Asteriks ve Oburiks ise inşaatı durdurmakta ancak başarılı olamazlar. Roma vatandaşları bölgeye yerleşmeye başlar. İki halk arasında sorunlar çıkmaya başlayınca Asteriks ve Oburiks harekete geçerler. Üç boyutlu animasyon film Asteriks: Roma Sitesi (Astérix – Le Domaine des Dieux)’nin yönetmen koltuğuna Louis Clichy ve Alexandre Astier oturuyor.

Karaman’ın Koyunu

filmarasi-karamanin-koyunu

Bahtiyar, koşulları oldukça rahat olan bir kışlada askerlik yapmaktadır. Bir gün çeşme başında gördüğü Mihriban adlı kadını görür ve evlenmek ister. Mihriban’ın da Bahtiyar’da gönlü vardır. Ancak genç kadının tek talibi o değildir. Albay Rıza da Mihriban’ı kendine eş olarak babasından istemeye niyetlidir. Durumdan haberdar olan Karaman Paşa ise Rıza ve Bahtiyar’a unutamayacakları bir oyun oynayacaktır. Yönetmenliğini Kartal Çıdamlı’nın üstlendiği Karaman’ın Koyunu adlı filmin başrollerinde Halit Akçatepe, Dost Elver ve Melis Tüzüngüç yer alıyor.

Kanlı Ocak

filmarasi-kanli-ocak

Yönetmenliğini Vahid Mustafayev’in yaptığı “Kanlı Ocak” film, 20 Ocak 1990 tarihinde insanlara rastgele ateş açan ve üzerlerine tanklar süren Sovyet askerlerinin, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu insanları katletmesini anlatıyor. Filmin başrollerinde Nebahat Çehre, Faig Mirzayev ve Azer Aydemir yer alıyor.

Aşk Başkadır (Love is Strange)

filmarasi-ask-baskadir-love-is-strange

Başrollerini John Lithgow, Alfred Molina ve Marisa Tomei’nin paylaştığı Aşk Başkadır (Love is Strange) adlı filmde, birlikte geçirdikleri 39 yılın ardından işlerinden ayrılan ve bu yüzden de yaşadıkları şehri terk etmek zorunda kalarak New York’a yerleşen bir çiftin öyküsü anlatılıyor. Evlenmeye karar veren Ben ve George balayından döndüklerinde tatsız bir sürprizle karşılaşır. Ben, uzun yıllardır çalıştığı Katolik okulundan çıkartılmıştır ve bu beklenmedik gelişme, ikilinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Filmin yönetmenliğini üstlenen isim Ira Sachsi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir