Vizyonda Bu Hafta!

13 Şubat Cuma günü iki yerli olmak üzere toplam sekiz film vizyona giriyor. İşte haftanın filmleri:

Boyun Eğmez (Unbroken)

UNBROKEN

Louis Zamperini, Amerikalı bir uzun mesafe koşucusudur. ABD Olimpiyat Takımında ülkesini 1936’da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında temsil eder. Dereceye girip madalya kazanamaz ama müthiş bir final performansı ortaya koyar. 4 yıl sonra Zamperini Tokyo’daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle iptal edilir ve Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik’te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Ne var ki kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir. Zamperini’nin gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan ve Angelina Jolie’nin ikinci yönetmenlik deneyimi olan Boyun Eğmez (Unbroken) adlı filmin başrollerinde Jack O’Connell, Domhnall Gleeson ve Garrett Hedlund yer alıyor.

Keskin Nişancı (American Sniper)

AMERICAN SNIPER

Cesur bir asker olarak tanınan Chris Kyle, bir keskin nişancı olarak silah arkadaşlarını korumak için Irak’a gönderilir. Cephede adeta bir efsaneye dönüşen Kylie, çok geçmeden düşman hatlarından başka bir keskin nişancının hedefi haline gelecektir. Diğer yandan zihni, Amerika’daki eşi ve çocuğundadır. Chris Kyle, Scott McEwen ve Jim DeFelice imzası taşıyan otobiyografik kitaptan yola çıkılarak çekilen Keskin Nişancı (American Sniper) adlı filmin yönetmen koltuğunad Clint Eastwood yer alırken, başrolü üstlenen Bradley Cooper’a Sienna Miller, Kyle Gallner, Jake McDorman, Luke Grimes ve Sam Jaeger eşlik ediyor.

Enigma (The Imitation Game)

_TFJ0226.NEF

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dir. Morten Tyldum’un yönetimindeki Enigma (The Imitation Game) adlı filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech yer alıyor.

Hayatın Kendisi (Life Itself)

LIFE ITSELF

Dünyanın en tanınmış sinema yazarlarından biri olan ve uzun zamandır savaştığı kanser hastalığına 4 Nisan 2013 tarihinde yenik düşüp hayata veda eden Roger Ebert’in, “Life Itself” adlı otobiyografisi 2011 yılında yayınlanmıştı. Chicago Sun-Times’da sürdürdüğü 45 yıllık yazarlık ve televizyonda Gene Siskel ile yürüttüğü programcılık geçmişinin yanı sıra Pulitzer Ödülü sahibi de olan Ebert’in hayatını ve 25 yaşında başlayan, film eleştirmenliğinin ciddiye alınması ve kurumsallaşmasında öncülük eden kariyerini anlatan Hayatın Kendisi (Life Itself) adlı filmin yönetmenliğini Steve James üstleniyor.

Sihirli Orman (Into the Woods)

INTO THE WOODS

Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella, Rapunzel gibi klasikleşmiş pek çok çocuk masalından esintiler taşıyan ve Grimm Kardeşler’in yaratmış olduğu klasik karakterleri daha farklı bir tarzda karşımıza çıkaran Sihirli Orman (Into the Woods) adlı film, bir cadı tarafından lanetlenen fırıncı ve eşinin hikayesini anlatıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çift, Sihirli Orman’ın derinliklerinde, cadının kendilerinden talep ettiği malzemeleri temin etmeye çalışır. Fakat bu macera dolu yolculukta Grimm Kardeşler masallarındaki baş karakterler ile sıklıkla yolları kesişir. Klasik masal tadında işlenen ve müzikal türündeki filmin yönetmen koltuğuna Rob Marshall otururken, başrollerde Meryl Streep, Johnny Depp, Chris Pine, Emily Blunt ve Anna Kendrick gibi pek çok ünlü isim yer alıyor.

Mommy

filmarasi-mommy

Diane Després tek oğluyla birlikte hayat mücadelesi veren 48 yaşında bir kadındır. Kıt kanaat geçinebilmek için elinden geleni yapan Diane, 15 yaşındaki oğlu Steve’in hiperaktivite ve dikkat bozukluğu hastalığı nedeniyle zor zamanlar geçirmeye başlar. Eşini kaybettikten sonra oğlu Steve’i rehabilitasyon merkezine götürür. Ancak Steve burada yangın çıkarmaktan başka bir hastayı yaralamaya kadar pek çok olaya karışınca merkezle ilişiği kesilir. Görevliler Diane’e iki seçenek sunmuştur. Oğluna ya kendisi bakacak ya da ıslahevine gönderecektir. Senaristliğini ve yönetmenliğini Xavier Dolan’ın üstlendiği Mommy adlı filmin oyuncu kadrosunda Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon ve Suzanne Clément bulunuyor.

Beni Sen Anlat

filmarasi-beni-sen-anlat

Babası askerler tarafından aranmakta olan Bahar, zor koşullar altında hayatını sürdürmektedir. Ailesi ile birlikte, mutlu hissetmediği bir mahallede yaşayan genç kız, babasının vermiş olduğu sözü tutarak, kendilerine bir ev kiralayacağı günü beklemektedir. Tabi genç kadının tek sorunu bu değildir. Bahar, kendisine ve ailesine tamamen yabancı olan bu mahallede, karşı villada oturan Ekin’e aşık olur. Genç kız aşkına karşılık almak için hayaller kurarken, bir yandan da güzel sanatlar sınavına girip ressam olmak için şansını denemek istemektedir. Senaristliğini ve yönetmenliğini Mahur Özmen’in yaptığı Beni Sen Anlat adlı filmin oyuncu kadrosunda Kürşat Alnıaçık, Nazlıcan Tuncalı, Gerçek Sağlar ve Aytaç Arman gibi isimler yer alıyor.

Ali Kundilli

filmarasi-ali-kundilli

Ali Kundilli, modern hayat şartlarını, sigortalı ve sabit iş olanağını reddedip kendi projelerini üreten ve günün birinde projelerinin birileri tarafından keşfedileceğine inanan bir mucittir. Kendisiyle aynı hayalleri paylaşan Vedat ile aynı mahallede yaşayan Ali, en yakın arkadaşının sisteme yenik düşmesi ve birlikte kurdukları bu hayalleri terk etmesiyle birlikte tek başına kalır. Nitekim Vedat’ın sevdiği kadın ile evlenebilmesi için düzenli bir hayata ve sigortalı bir işe ihtiyacı vardır. Ne yazık ki benzer şartlar Ali için de geçerlidir. Fakat genç mucit, sevdiği kadın olan İlknur’u prensesler gibi yaşatabilmek adına hayallerini kovalamaya devam eder. Yönetmenliğini Bülent İşbilen’in üstlendiği Ali Kundilli adlı filmin oyuncu kadrosunda Cem Gelinoğlu, Sami Aksu ve Zeynep Aktuğ yer alıyor.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir