‘Uzun Zaman Önce’ 6 Şehirde Vizyonda

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. En son, 31. Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller kazanan “Uzun Zaman Önce”, ‘vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor. Yapımcılığını Cenk Özçelikile Cihan Sağlam’ın üstlendiği, başrollerini ise Serdar Orçin, Onur DikmenveNihan Okutucu Dengiz’in paylaştığı dram-gerilim türündeki film, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini aile kurumunun içinden anlamaya çalışıyor.

Cihan Sağlam’ın ilk uzun filmi de olan“Uzun Zaman Önce”,11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. Başka Sinema dağıtımıyla İstanbul’da 11 farklı salonda seyirciyle buluşan “Uzun Zaman Önce”; Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de Alsancak Karaca, Bursa’da Cinemaximum Podyum Park, Diyarbakır’da Cinemaximum Forum ve Samsun’da Cinemaximum Piazza sinemalarında da izlenebiliyor.

Her festivalden oyuncularına ödüller

Cihan Sağlam’ın yazdığı, yönettiği ve kurguladığı film; geçtiğimiz hafta 31. Ankara Film Festivali’nde ulusal uzun film dalında yarışmış ve Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jüri tarafından, “Erkek egemen dünyanın yozlaşmış iktidar ilişkileri içinde insanın kendisi gibi olabilme halinin elinden alınmışlığını ve sevebilmenin imkânsızlığını güçlü karakterler ve tutarlı atmosferle anlatabildiği” gerekçesiyle Mahmut Tali ÖngörenEn İyi İlk Film Ödülü’ne değer görülmüştü. Aynı festivalden Serdar Orçin’in en iyi erkek oyuncu, Uygur Yiğit’in de en iyi özgün müzik ödüllerini aldığı film; Ocak ayında da uluslararası prömiyerini yaptığı Dublin’deki Silk Road Film Festivali’ndeOnur Dikmen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti. Filmin geçen yıl Ekim ayında başlayan festival yolculuğunda ayrıca; Adana Altın Koza Film Festivali’nden Serdar Orçin’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Boğaziçi Film Festivali’nden deNihan Okutucu Dengiz’e En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödülleri bulunuyor.

Masumiyeti kaybediş hikâyesi

Cenk Özçelik ve Cihan Sağlam’ın yapımcılığında gerçekleşen Uzun Zaman Önce”, doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor.

Suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini aile kurumunun içinden anlamaya çalışan ve ‘vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesini anlatan filmde, Onur Dikmen, Serdar Orçin, Nihan Okutucu Dengiz, Reha Özcan,Ümit Çırak, Esra Bezen Bilgin, Zeynep Kaçar, Sevinç Erbulak ve Murat Garipağaoğlu rol alıyor.

Ortak yapımcılığını Cavit Çetin Güner ve Armağan Lale’nin yaptığı“Uzun Zaman Önce”nin görüntü yönetmenliğiniDeniz Pişkin, sanat yönetmenliği de Ufuk Özeküstlendi. Filmin Ankara’dan ödüllü müziklerinde ise; “Malafa”, “Punk Rock”, “Süpernova” gibi unutulmaz DOT oyunlarının yanı sıra, “Orman” ve “Daha” gibi Onur Saylak ve Hakan Günday projelerine yaptığı müziklerle de tanıdığımız Uygur Yiğit’in imzası bulunuyor.

Tiyatrodan sinemaya

1985’te İstanbul’da dünya gelen Cihan Sağlam, Beykent Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Oyunculuk ve Sinema TV bölümlerinde çift ana dal yaparak 2011 yılında mezun oldu. İstanbul Asmalımescit’te kurduğu sanat kolektifi The Clubile tiyatro kariyerini sürdüren Sağlam, 2012’de Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Genç Yetenek seçildiği Kuş Kafesi, sinema ve tiyatro deneyimini aynı gösteriye sığdıran mobil projeleri Turist ve Domino” başta olmak üzere, Aşk Şarkısı”, Neverland ve Retro” gibi ses getiren birçok tiyatro oyununu yazdı ve yönetti. 2014’te çektiği ve bir lise öğrencisinin hayatı ekseninde aile kurumunu sorguladığı ilk kısa filmi Kor”, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’ne aday oldu ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Çekimleri Afrika’da gerçekleşen ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu 10 bölümlük Sen de Tanık Ol” (2018) adlı belgesel serisini yazıp yönetti. Beykent Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde doktora programına devam eden Sağlam, yazıp yönettiği ve ayrıca kurgusunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk sinema projesi Uzun Zaman Önce”yi 2019 yılında tamamladı.

Avatar

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir