Ulusal Yarışma Jürisi Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Jürisi’ni oluşturan isimler açıklandı.

Yazar, yönetmen ve yapımcı ÖMER VARGI’nın başkanlık edeceği jüride; “Yol” ile tırmandığı doruktan hiç inmeyen ŞERİF SEZER, Kusturica filmleriyle tanıdığımız görüntü yönetmeni MİRSAD HEROVIC, Altın Portakallı sanat yönetmeni NAZ ERAYDA, son dönemin dikkat çekici senaristlerinden TARIK TUFAN ve yetenekli genç oyuncu ŞEBNEM BOZOKLU ile Los Angeles Kent Müzesi Film küratörü, ünlü Amerikalı eleştirmen ELVIS MITCHELL yer alıyor.

ULUSAL YARIŞMA JÜRİ BAŞKANLIĞI BİR USTAYA EMANET: ÖMER VARGI

Yılmaz Güney ve Şerif Gören gibi ustalara asistanlıkla başlayan sinema serüveninde hem yapımcı hem yönetmen hem de senarist olarak çalışan Ömer Vargı, sektöre ilk damgasını 1996’da vurdu: Türk sinemasının rönesansı olarak adlandırılan ve salonlara küsmüş seyirciyi yeniden sinemayla barıştıran film olarak da tarihe geçen, “Eşkıya”nın yapımcılığını üstlendi. Film, Türkiye’deki gişe rekorunun yanı sıra yurt dışında festivallerden ödüller de aldı. Vargı, iki yıl sonra, 1998’de, senaryosuna da Cem Yılmaz ve Hakan Haksun’la imza attığı, “Her Şey Çok Güzel Olacak” filmini yönetti. Cem Yılmaz’ın da sinemaya ilk adım attığı film olan “Her Şey Çok Güzel Olacak”, Türk sinemasında küçük insanın trajikomik hikayesi olarak kendine özel bir yer edinmeyi başardı. 2000’lere, yazıp yönettiği “İnşaat”la başlayan Vargı, adeta ülkenin, gelecek yıllardaki atmosferini o günden öngörmüş gibiydi. 2005’te Yavuz Turgul- Şener Şen ortaklığının yeni çalışması olan “Gönül Yarası”nın yapımcılığını üstlenen Vargı, 2007’de ise Turgul’un yazdığı “Kabadayı”da yönetmen koltuğuna oturdu. Yeşilçam’ın temel dinamiklerinden olan efsane “Arzu Film” ekolünü, Yavuz Turgul ve Şener Şen’le bugüne taşımayı da misyon edinen Turgul, son olarak geçen sene, “İnşaat”ın devam filmi olan “On Yılda Bir: İnşaat 2” ile salonlara döndü.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir