Üç Aylık Yeni Programını Açıkladı

Sinematek/Sinema Evi’nin 3 aylık yeni programı seyirciyle buluşmaya hazır!

Sinema tarihinin ve günümüz sinemasının mihenk taşı filmlerine yakından bakmayı ve seyir deneyimimizi zenginleştirecek tartışmalara alan açmayı hedefleyen Sinematek/Sinema Evi’nin yeni programı 01.Şubat.20212-30.Nisan.2022 tarihleri arasında Onat Kutlar Sinema Salonu’nda seyirciyle buluşacak. Yeni programda Luis Buñuel Toplu Gösteriminin yanı sıra, bir Mark Cousins Seçkisi, Türkiye’den Belgeseller ve Bağımsız Türkiye Sineması’nın öne çıkan filmleri yer alıyor.

Sinema tarihinin sürrealist dehası
Sinematek’in Şubat-Nisan programına bir önceki programımızda yer alan Dışavurumcu Alman Sineması gibi bir başka savaş sonrası öncü sanat akımı içinde ilk sanatsal eğitimini almış büyük bir ustanın, Luis Buñuel’in retrospektifiyle devam ediyoruz. Sinema tarihinin en zeki, eleştirel, radikal, mizahi, kışkırtıcı ve yaratıcı yönetmenlerinden biri sayılan Luis Buñuel’in en önemli yapıtları, eleştirel, özgürlükçü ve sınır tanımayan düşünce ve sanat üretimine çok ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda beyazperdede hep birlikte keşfetmek ya da yeniden hatırlamak isteyenleri bekliyor.

Mark Cousins rehberliğinde sinemanın yeni dönemi
Sinema tarihini son derece kişisel bir yaklaşımla ele alan belgeselleriyle tanıdığımız, kendisini filmler üzerine filmler üreten bir sinemacı olarak da tanımlayan yönetmen Mark Cousins, ülkemizde ilk kez seyirciyle buluşacak yeni filmi Filmin Hikâyesi: Yeni Bir Nesil (The Story of Film: A New Generation) ve bu filme referansla bizim için özel olarak oluşturduğu 6 filmlik seçkiyle Sinematek/Sinema Evi’ne konuk oluyor. 

Belgesel Sinemada Bir Şeyler Oluyor
Türkiye’de de yakın zamanda çekilen ve pandeminin dayattığı koşulların da etkisiyle, beyazperdede izleyiciyle doyasıya buluşma şansı elde edememiş kalburüstü belgeseller, üç aylık programımızda önemli bir yer oluşturuyor. Seçkimizde Adana Film Festivali’nden En İyi Film ödülüyle dönen Ahmet Çupur’un Yaramaz Çocuklar’ı ve İngiltere’nin Oscar adayı olan Chloe Fairweather’ın Ölümüne Boşanmak’ının yanı sıra, İstanbul Film Festivali’nin hemen ardından ilk gösterimiyle Volkan Üce’nin Her Şey Dahil,  Serdar Kökçeoğlu’nun Mimaroğlu, Zeydep Dadak’ın Ah Gözel İstanbul, Eytan İpeker’in Miss Holokost Survivor, Deniz Tortum’un Maddenin Halleri, Ayşegül Selenga Taşkent’in Ovacık ve Ruken Tekeş’in Aether adlı filmleri yer alıyor.


Film Koop Buluşmaları Başlıyor
Şubat ayından itibaren Sinematek/Sinema Evi olarak, bağımsız Türkiye sineması için de bir alan ve gösterim mecrası yaratma hedefimizi gerçekleştirmek için, mesleki dayanışmayı geliştirmek, film üretim ve dağıtım koşullarının iyileştirilmesini sağlamak amacıyla kurulan Film Koop ile işbirliğine başlıyoruz. Son yıllarda Türkiye’de çekilmiş ve yeterli dağıtım olanağı bulamamış filmleri her Pazar saat 18.30’da seyirciyle buluşturmayı ve hep birlikte bu filmler üzerine konuşmayı hedeflediğimiz bu programı söyleşilerle destekleyecek, duyurularını gösterimlerden bir hafta önce internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşacağız.


Uluslararası İstanbul Film Festivali Sinematek’te
8 -19 Nisan arasında gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapan salonlardan biri olacağız.  Bunun bizim için anlamı büyük çünkü sinema salonumuzda adını yaşatmaktan onur duyduğumuz Onat Kutlar 1965’te Türk Sinematek Derneği’nin kurucuları arasında yer almış, 1976’ya dek derneğin yöneticiliğini üstlendikten sonra Uluslararası İstanbul Film Festivali’ne evrilecek sürecin mimarlarından biri olmuştu. Bu nedenle, sinemaseverler olarak her yıl iple çektiğimiz İstanbul Film Festivali’nin 41. yılında ev sahiplerinden biri olmak bizim için bir tür yuvaya dönüş anlamı taşıyor. Onat Kutlar’ın Sinematek ile başlayıp İstanbul Film Festivali ile sürdürdüğü sinema şenliğine, adını taşıyan salonda ortak olmaya tüm sinemaseverleri bekliyoruz.  

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir