Türkiye’yi Temsil Edecek Filmler Belli Oldu

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek filmler belli oldu.

Bu yıl ikincisi yapılacak olan festivalde, ülkemizi kurmaca yarışmasındaBağlılık Hasan, belgesel yarışmasında ise Balkanların Türkçe Hafızası filmleri temsil edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Uluslararası Sinema Derneği tarafındandüzenlenecek Korkut Ata TDFF’ninyarışma bölümlerine katılacak filmler, katılımcı ülkelerceoluşturulan ön jüriler tarafındanbelirleniyor.

Ödül alan filmlerin belirleneceği ana jüriler ise her ülkeden bir sinema sanatçısının katılımı ile oluşacak. Dereceye girecek kurmaca ve belgesel filmler bu jürilerce ilan edilecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde Türkiye ön jürileri, yarışmanın uzun metraj kurmaca bölümünde yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı Bağlılık Hasan, belgesel bölümünde ise yönetmenliğini İsmet Arasan’ın yaptığı Balkanların Türkçe Hafızası filmlerinin yer almasına karar verdi.

Başvuru süreci 9 Eylül 2022’de sona eren festivalinkurmaca yarışma bölümüne, Faruk Güven, Halil Kardaş ve Halit Karaata’dan oluşan ön jüri, Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan filmini seçti. Bağlılık Hasan, Türkiye’den bu yıl Yabancı DildeEn İyi Uluslararası Film kategorisi içinOscar ödülüne aday gösterilmişti.

Ensar Altay, Tülay Gökçimen ve Arif Hakverdi’den oluşan belgesel yarışma bölümü ön jürisi ise, Korkut Ata TDFF’nde ülkemizi, yönetmenliğini İsmet Arasan’ın yaptığı Balkanların Türkçe Hafızası adlı filmin temsil etmesine karar verdi.

Türk cumhuriyet ve topluluklarında Türkçe (kendi lehçelerinde) çekilmiş yapımların katılacağı II. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, bu yıl 1-5 Kasım tarihleri arasında, Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Bursa’da gerçekleştirilecek.

Festival ve gösterim programı ile ilgili her türlü bilgi için www.korkutatafilmfestivali.com adresiziyaret edilebilir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir