Türk-Balkan Sineması Buca’da Buluşuyor!

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından gerçekleştirilen 5. Balkan Panorama Film Festivali, bu yıl dolu dolu programıyla Buca Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde 23 – 27 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Sırbistan’ın ünlü oyuncu ve yönetmeni Lazar Ristovski,“Sırbistan Kralı Peter” adlı Oscar adayı filminin Türkiye’deki ilk gösterimini yapacak. Ristovski’nin yanı sıra İgor Galo, Robert Jazadžiski, Semir Aslanyürek, Çiğdem Sezgin gibi Türk ve Balkan sinemasının önemli isimleri sinemaseverlerle buluşacak.

Buca Belediyesi,Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü tarafından bu yıl 5’inci kez sinemaseverleri bir araya getirecek Balkan Panorama Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

23 – 27 Aralık 2019 tarihleri arasında Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek festival kapsamında 25 uzun, 10 kısa metrajlı film beyazperdede sergilenecek. Gösterimlerin ardından seyirciler, izledikleri filmlerin yerli, yabancı oyuncu, yönetmen ve yapımcılarının söyleşilerine katılma fırsatına sahip olacak.Filmlerin tümü orijinal dillerinde, Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Ristovski, Oscar Adayı Filminin Galasını Tarık Akan’da Yapacak

Bu sene ilk kez Buca Belediyesi’nin destek vermesiyle daha da genişleyen festivalin sürpriz konuğu seyircilerin Emir Kusturica’nın ‘Yeraltı’ filmindeki ‘Bleki’ ve James Bond serisinin ‘Casino Royale’ filmindeki ‘Kaminofsky’ rolleriyle hatırlayacakları dünya çapında üne sahip Makedon kökenli Sırp aktör, yönetmen, yapımcı ve yazar Lazar Ristovski olacak. Ristovski’nin hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği, Sırbistan’ın bu yıl Oscar adayı; ‘Sırbistan Kralı Peter’ filmi festival kapsamında ülkemizde ilk kez gösterilecek. Gösterimin ardından İzmirliler kendisiyle yapılacak söyleşiye katılıp, tanışma şansı bulacaklar.

Türk ve Balkan Sinemasının Başarılı İsimleri Bu Festivalde

Festivalin bir diğer konuğu Eski Yugoslavya’nın ünlü ve üretken oyuncularından İgor Galo olacak. Festival kapsamında Eski Yugoslavya’da büyük filmlerin yönetmeni olarak tanınan Boşnak İsmet Krvavac’ın, resmi rakamlara göre 1 milyarın üzerinde seyirciye ulaşan ‘Köprü’ filmi gösterilecek. Gösterimden sonra İgor Galo ile film ve özellikle de Eski Yugoslavya’daki sinema deneyimi konusunda keyifli bir söyleşi gerçekleştirilecek. Makedonya’nın son yıllardaki en başarılı yapımcılardan Robert Jazadžiski’nin ‘Bal Gecesi’ filminin de yer bulacağı etkinlik kapsamında kendisiyle söyleşi yapılacak.

Kaos filmi,senarist ve yönetmeni Semir Aslanyürek’in de katılımıyla festivalin konuğu olacak. Çiğdem Sezgin’in yazıp yönettiği bol ödüllü ‘Kasap Havası’, Gülten Taranç’ın yönettiği ‘Yağmurlarda Yıkansam’ filmleri ve gösterim sonrası yönetmenleriyle gerçekleşecek söyleşilerde programın dikkat çeken etkinliklerinden.

Genç Yetenekler Gün Yüzüne Çıkacak

Öte yandan festival genç yeteneklerin gün yüzüne çıkmasında etkili olacak. Türkiye’nin en eski ve en verimli sinema okullarından sayılan D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü 2. Sınıf öğrencilerinin çektikleri yaklaşık 10 kısa metrajlı film, festival kapsamında gösterilirken, filmleri çeken geleceğin sinemacıları bu deneyimlerini seyircilerle paylaşacak.

Hedef En Önemli Balkan Film Festivali Olmak

Balkan Panorama Kurucusu, Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sali Saliji, bu sene farklı ülkelerden üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan düzenleme kurulunun ve dünyaca ünlü sinemacıların da katkılarıyla Balkan filmlerinden oluşan bir sinema şöleni hazırladıklarını, beşincisi düzenlenen etkinliği önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın en önemli Balkan Film Festivali’ne dönüştürmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir