Tuhaf Filmler Pera’da Buluşuyor

Pera Film’in, bu yıl altıncı kez düzenlediği “Tuhaf Filmler”in (Hors Pistes İstanbul) gösterimleri 12 (bugün)Mart’ta başlıyor.

1 Nisan’a kadar devam edecek gösterimlerde sinema meraklıları “Sanatçı Hayata Karşı” teması altında derlenen Narimane Mari, Frank Smith, Gurwann Tran Van Gie, Isabelle Prim, Shanti Masud, Marie Losier, Jonathan Caouette ve Cecile Paris’in filmlerini izleme fırsatı yakalayacak.

Pera Film’in 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği farklı tema ve anlatımları ile dikkat çeken “Tuhaf Filmler”, 12 Mart Perşembe günü saat 19:00 ‘da Gurwann Tran Van Gie’nin “Dürüst Bir Deneyim” filmi ile başlıyor.
Pera Müzesi’nde gösterilecek olan “Tuhaf Filmler: Sanatçı Hayata Karşı” seçkisi bu yıl sanatçıların, kişisel hikayelerinden yola çıkarak, toplumsal ve bireysel anlatımlarını, gözlemlerini paylaştıkları filmlerden oluşuyor, Fransa ve ABD yapımı sekiz filmin ve on videonun yer aldığı seçkide, Gurwann Tran Van Gie’nin “Dürüst bir Deneyim” filminin yanı sıra Narimane Mari’nin “Günlük Yaşam”, Frank Smith’in “Soruların Filmi”, Isabelle Prim’in “Affaire’in Suflörü”, Shanti Masud’un “Metamorfozlar”, Marie Losier’ın “Alan Vega, Yalnızca Bir Milyon Düş”, Jonathan Caouette’in “Lanet” adlı filmi ile Cécile Paris’in videoları izleyici ile buluşacak.

Pera Müzesi Film ve Video Programları Yöneticisi Fatma Çolakoğlu, bu yıl “Sanatçı Hayata Karşı” teması altında derlenen “Tuhaf Filmler”in ortak noktasının normlara karşı durmak, kurulanı ve sunulanı sorgulamak olduğunu söylüyor. Tarihi, gerçeklik kavramını ve bilinçaltını konu alan filmlerin izleyiciyi beklediği söyleyen Çolakoğlu, günlük hayatın kaosuna, düzensizliği ile kargaşasına sinemanın gözünden bakan sanatçıları ve filmlerini seçtiklerini belirtiyor.

Gurwann Tran Van Gie ve Cécile Paris “Tuhaf Filmler” için İstanbul’a geliyor

Program kapsamında komedyen, yönetmen ve oyuncu Gurwann Tran Van Gie Pera Müzesi’ne geliyor. “Dürüst Bir Deneyim” filmi, 12 Mart Perşembe günü saat 19:00’da yönetmenin katılımıyla gösterilecek. Hipnoz eğitimi almış olan yönetmen filminde, hipnoz altında sorguya çekilen dört kişinin deneyimleri üzerinden dürüstlük kavramını sorguluyor.
Projelerinde sık sık müzisyenlerle, dansçılarla ve koreograflarla birlikte çalışan Fransız sanatçı Cécile Paris, 21 Mart Cumartesi günü, “Tuhaf Filmler”i sevenler ile biraraya gelecek. Çektiği videolar, Vitry sur Seine’deki Val de Marne Çağdaş Sanat Müzesi ile Paris Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan Cécile Paris’in on adet videosu “Tuhaf Filmler” kapsamında gösterilecek. Sanatçı saat 15:00’deki gösterimden sonra Centre Pompidou Film Küratörü Geraldine Gomez ile bir söyleşiye katılacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir