TRT Ortak Yapımları Antalya’da Yarışacak!

Bu yıl 57’ncisi düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak eserler ön jüri tarafından belirlendi. 12 filmin seçildiği yarışmada TRT Ortak Yapımı 2 film yer alıyor.

3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak eserler açıklandı. Seçilen 12 filmin arasında TRT Ortak Yapımı olan Derviş Zaim’in “Flaşbellek” ve Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” Altın Portakal ödülleri için yarışacak.

Dünyaca ünlü oyuncuların yer aldığı TRT ortak yapımları Antalya’da yarışacak

Usta yönetmen Derviş Zaim imzalı “Flaşbellek” filmi, Suriye’deki savaş esnasında yaralı bir rejim askerinin şahit olduğu olaylar neticesinde akan kanı durdurmak için harekete geçmesini ve hayatını riske atmasını konu ediniyor. İnsanların bir arada, barış içinde yaşaması gereken koşulları sorgulayan ve çekimleri Gaziantep ile Konya’da gerçekleştirilen filmin oyuncu kadrosunda;SalehBakri, Ali Suleiman, Sara El Debuch ve HusamChadat gibi dünyaca ünlü oyuncular yer alıyor. Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Cenneti Beklerken ile Gölgeler ve Suretler gibi Türk sinemasının önemli filmlerinin yönetmeni Derviş Zaim’in 10. uzun metrajlı filmi olan “Flaşbellek”, Antalya’da dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Genç kuşağın başarılı yönetmenlerinden Erdem Tepegöz’ün bilim kurgu filmi “Gölgeler İçinde”nin konusu ise; ilkel bir teknoloji ile yönetilen fabrikada çalışanişine sadık bir maden işçisi, çalıştığı yapı hakkında şüphe duymaya başlar. İçinde yaşadığı sistemi sorguladıkça, bu yapının bilmediği derinliklerini öğrenir. Filmin ana karakterini Homeland ve Prison Break gibi Hollywood projeleriyle de tanınan ünlü oyuncu Numan Acar canlandırıyor. Gürcistan’da Sovyetler döneminden kalma bir maden kasabasında çekilen “Gölgeler İçinde”, Erdem Tepegöz’ün dünyanın en prestijli festivallerinde 20’den fazla ödül alan ilk filmi Zerre’nin ardından yaptığı ikinci filmi.

Altın Portakal’da en iyi film ödülü 300 bin TL

Bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvuran 47 film arasından 12 eser seçildi. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen filmlerin tamamı Türkiye’de ilk kez gösterilecek; 9’u ise dünya prömiyerini ekim ayında Antalya’da gerçekleştirecek.

Seçilen 12 film; 300 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü, 100 bin TL değerindeki Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, 100 bin TL değerindeki Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü başta olmak üzere 16 kategoride yarışacak. Ayrıca, sinema sektöründe kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek için geçen yıl ilk kez verilen 50 bin TL değerindeki Cahide Sonku Ödülü de bir kadın sinemacıya verilecek. Antalya’nın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

TRT, Antalya Film Forum’da 50 bin TLdeğerinde ödül verecek

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Platformu’nda bir projeye “TRT Ödülü” verilecek. Kurgu aşamasındaki uzun metrajlı film projelerinin yer aldığı Work in Progress bölümünde bir proje 50 bin TL değerinde “TRT Ödülü”nün sahibi olacak.

TRT ortak yapımları eylül ayında da “Adana Altın Koza Film Festivali”nde

TRT Ortak Yapımları Türkiye’nin önemli festivallerinde yer almaya devam ediyor. Bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda TRT Ortak Yapımı 2 film yer alıyor.

TRT Ortak Yapımı Fatih Özcan’ın “Mavzer” ve Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı” filmleri Adana’da yarışacak. Dünya prömiyerini Ağustos ayında Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan ve Fatih Özcan’ın ilk filmi olan “Mavzer”, Türkiye’de ilk kez izleyici ile Adana’da buluşacak. Faysal Soysal’ın ikinci filmi olan “Ceviz Ağacı” ise Adana’dan önce İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasında yer almıştı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir