‘Toprak’ Filminden Bir İlk

Antalyalı 27 yaşındaki genç yönetmen Sevgi Hirschhäuser, ilk filmi Toprak ile 54.Uluslararası Hof Film Festivali – Internationale Hofer Filmtage’de En Büyük Altın Ödül ’ün sahibi oldu. HOFER GOLDPREIS – En Büyük Altın Ödülü’nü tarihinde ilk kez bir Türk kazanmış oldu. Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi tarafından Heinz Badewitz anısına verilen Friedrich-Baur-Stiftung 2020’nin HOFER GOLD ÖDÜLÜ, Toprak filmi ile Türk yönetmen Sevgi Hirschhäuser’in ilk uzun metrajlı filmine takdim edildi.

Ödülün değeri sertifikalı 1 kg saf altın (mevcut perakende fiyatı yaklaşık 52.000 Euro) değerinde. Buna ek olarak, bir yıldan fazla bir süreyi kapsayan yeni bir film yazım ve çekim, proje geliştirmeyle ilgili Türk yönetmene efsanevi Alman yönetmenler Edgar Reitz ve Bernhard Sinkel tarafından sanatsal tavsiye, öneri ve destek de dahil.

Jürideki ünlü yönetmenler Edgar Reitz ve Bernhard Sinkel Toprak filmi hakkında yorumları:

Sevgi Hirschhäuser’in filmi, kırsal yaşam tarzlarının çürümesi, geleneksel yaşam tarzının giderek yok olması ve vatan kaybının her yerde yaygın olması nedeniyle dünyanın pek çok yerinde meydana gelebilecek bir hikaye anlatıyor, ancak TOPRAK, resimlerinde kesinlikle açık olan benzersiz bir anlatıma sahip, güçlü bir film.

Kahramanların yüzleri, içinde yaşadıkları yalnız kulübe gibi küçük evleri ve nar sattıkları tozlu köy yolu unutulmaz. Film bir veda hikayesi anlatıyor. Filmin bu karakterlerin hayatı normale döndürme şeklinin asla olmayacağına dair acı verici bir his var.

Jüri üyeleri, film yapımcısının, sinema için nadir bir istisna haline gelen içsel bir güvenilirliğe sahip olan kahramanlarının hikayesine dikkat çekici katılımlarından özellikle etkilendi. Jüri ayrıca Almanya’da ki en yüksek ödülünü Sevgi Hirschhäuser’in yeni film projelerinde daha rahat bir hazırlık süreci geçirmesi ve motive olması için bu seneki ödülü diğer yarıştığı filmlerin içinde açık ara ile geçerek hak ettiğini bildirdi. Birbirini tamamlayan büyük ödüllü eşi ve aynı zamanda kameranı Chris Hirschhäuser ile aldılar.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir