Thor: Ragnarok Hakkında İlginç Gerçekler

Taika Waititi’nin yönettiği ve başrollerini Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Mark Ruffalo ve Anthony Hopkins gibi birbirinden ünlü isimlerin paylaştığı Thor: Ragnarok filmi hakkındaki ilginç gerçekler:

 • İskandinav mitolojisinde Ragnarok’un anlamı “evrenin sonu” demek, yani heyecanlı aksiyon sahnelerinin seyirciyi beklediğini tahmin etmek zor değil.
 • Yönetmen Taika Waititi filmi yönetmekle kalmıyor ayrıca, Marvel Sinematik Evreninde yeni Korg adında bir CGI karakterini oynuyor (1962 yılında bir Marvel çizgi romanında çıkmıştı). Waititi filmlerini hem yönetip hem de filmlerinde oynamakla meşhur.
 • Bir yandan yönetmenlik yapıp diğer yandan kameraların önünde Korg karakterini oynadığı o günlerde VFX ekibi, Waititi’nin her tarafı pin pon toplarıyla dolu, gri, devinimleri yakalayan streç elbiseyi giymesini istedi. Bu elbise post prodüksiyonda VFX animatörleri bilgisayarda CG karakterleri yaratırken takip amaçlı kullanılıyor. O kılıkta yönetmenlik yaptığını görmek setteki herkes için tuhaf bir manzaraydı!
 • Marvel Sinematik Evrenine “Thor: Ragnarok” ile dâhil olan Marvel çizgi roman karakterleri şöyle: gaddar Hela (Cate Blanchett), Marvel çizgi romanlarında 1964 yılında çıktı; korkusuz savaşçı Valkyrie (Tessa Thompson), 1971 yılında çizgi romanlarda görünmeye başladı; cellat Skurge (Karl Urban), 1964 çizgi romanlarıyla çıkış yaptı ve the Sakaar diktatörü Grandmaster (Jeff Goldblum), Marvel çizgi romanlarında ilk kez 1969 ylında çıktı.
 • Cate Blanchett’in oynadığı, Thor’un çizgi romanlardaki en korkunç düşmanı Hela, bugüne kadar Marvel Stüdyoları sinema filmlerinde başrolde olan ilk kötü kadın.
 • Film, Marvel Sinematik Evreninde sadece Avustralya’da değil, güney yarımküre’nin her yerinde çekilen ilk film.
 • Village Roadshow Stüdyolarının dokuz sesli çekim stüdyosu var ve “Thor Ragnarok” hem film çekimleri hem de kurgu için hepsini kullandı. Güney yarımküredeki en büyük sesli çekim stüdyosu olan 9. stüdyo Marvel Stüdyoları “Thor: Ragnarok”un yapım öncesi çalışmaları için Village Roadshow’a taşınmadan sadece haftalar önce tamamlandı.
 • Hikâyedeki Sakaar dünyası Marvel Stüdyoları filmlerinde daha önce görülen hiçbir yere benzemiyor. Tasarımı yapılırken, 1962 yılında Stan Lee ile birlikte Thor’u yaratan Jack Kirby’nin çizgi roman illüstrasyonlarından esinlenildi. Sakaar, Jeff Goldblum’un oynadığı diktatör karakter, Grandmaster’ın yönettiği bir dünya.
 • Village Roadshow Stüdyolarında iki setin (Asgard Meydanı ve Sakaar) toplamı iki Amerikan futbol sahasına eşit. Prodüksiyonun bu setleri inşa etmesi dört aydan fazla sürdü ve 450 küsur kişi çalıştı.
 • Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Dan Hennah (“Yüzüklerin Efendisi,” “Hobbit” üçlemeleri) ve yapım tasarımcısı Ra Vincent (“What We Do in the Shadows”) 17 haftalık çekimler için hem dış hem iç mekân olmak üzere iki düzineden fazla set tasarladılar.
 • Tecrübeli kostüm tasarımcısı Mayes Rubeo (“Avatar,” “Warcraft: İkİ Dünyanın İlk Karşılaşması,” “Çin Seddi”) film için Avustralya kaynaklı malzemelerle 2500’den fazla orijinal kostüm (Asgard ve Sakaar dünyalarını yansıtan) tasarladı.
 • Brisbane, Avustralya’daki 4 günlük çekimler boyunca, hem Chris Hemsworth hem de Tom Hiddleston verdikleri her arayı hayranlarının elini sıkarak, kalabalığa hediye ürünleri atarak (“Thor: Karanlık Dünya”dan posterler, güneş gözlükleri, tişörtler, vs), imza dağıtarak ve unutulmaz özçekimler için telefonlarını tutmakla geçirdiler. Her yaştan bir sürü insan yağmur yağsa da güneş açsa da, çekimler saatler sürse de film yıldızlarını yakından görmek için her gün, tekrar tekrar geldi.
 • Chris Hemsworth ayrıca Brisbane’de filmin mekân sorumlusu Duncan Jones tarafından alınan pizzaları hayranlarına dağıtırken çok eğlendi.
 • Yerel bir genç Tom Hiddleston’u görmek umuduyla bütün haftayı sette geçirdi, çünkü Loki’nin bir portresini yapmıştı ve ona göstermek istiyordu. Prodüksiyon yerel televizyon kameraları önünde buluşmalarını ayarladı.
 • Avustralya’nın bakir doğasında bir dış çekim yapılırken, büyük bir piton sık ağaçların arasından düşünce çekimlere biraz ara verildi. Ne oyunculardan ne de ekipten kimse zarar görmedi ve bazı cesur ekip elemanları fotoğraflarını çektikten sonra yılan profesyonel bir yılan terbiyecisi tarafından yakalandı.
 • Cate Blanchett’in çekimleri yapılırken, kameralar çekime başlamadan önce, Cate güne zinde başlamak için ekibe jimnastik yaptırmayı alışkanlık haline getirmişti.
 • Sabahın erken saatlerinde, ekip işe gelmeden önce, vahşi kangurular Asgard ve Sakaar’ın dış mekân setlerinde dolaşırken görülüyordu.
 • Çekimlerin ilk gününde, yerel bir Maori kabilesi, ekibin sorunsuzca filmi çekmesi için törensel bir dans sergiledi. Seksen dört günlük başarılı çekimin ardından, kabile yeniden gelip Avustralya’daki inanılmaz çekim tecrübesinin bir sonucu olarak güzel bir kapanış töreni sergiledi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir