‘Tenet’ Neyi Anlatıyor?

Geçtiğimiz günlerde, Christopher Nolan’ın yönetmeni olduğu “Tenet” filminden yeni bir fragman paylaşıldı. Ancak fragmana bakıldığında kimsenin tam olarak filmin neyi anlattığını anlamadığı ortaya çıktı. Üstelik filmin başrol oyuncularından John David Washington da filmi anlamayanlardan biri.

Christopher Nolan Memento, The Dark Knight, Inception, Interstellar ve Dunkirk gibi filmlerle gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olarak sinema tarihindeki yerini alırken, yeni filmi Tenet’in vizyona girmesi için gün sayılıyor. Tenet, bir bakıma Inception filmine benzetiliyor. Hatta bir süre boyunca Tenet’in Inception evreninde yer aldığı söylentileri geziyordu. Bu dedikoduyu doğrulayan ya da yalanlayan hiçbir bilgi henüz verilmedi. Diğer yandan Tenet’te zamanda yolculuk olabileceği söyleniyordu. Ancak Robert Pattinson bunu yalanladı. Sonrasında ise John David Washinton’ın karakterinin zamanın kontrol etme yeteneğinin olduğu ortaya çıktı. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde daha büyük bir karışıklık ortaya çıktı: Fragmanı izleyenler filmin neyle ilgili olduğunu anlayamıyor.

Tenet’in anlaşılmaması konusuna John David Washinton da değindi. Oyuncu, Nolan’ın çekimler sırasında son derece anlayışlı olduğunu ifade etti ve şu sözleri sarf etti: “Her gün Nolan için sorularım vardı. Ama o çok anlayışlıydı. Soruları çok sakin ve sabırlı bir şekilde cevapladı. Hikayeyi en iyi şekilde anlatabilmemiz için aktörlerin hikayeyi takip edebilmesi çok önemliydi. Nolan da bize karşı çok sabırlıydı, bunu kibarca söyleyebilirim. Bu ilginç, çünkü Nolan’ın ortaya çıkmasında istekli olmasına şaşırdığım bilgi parçaları ve kırıntıları vardı. Ve yaptığı şeyi çok sevdim.”

Tenet’in oyuncu kadrosunda, Hollywood’un son döneminde çıkış yakalayan isimlerinden Robert Pattinson, John David Washington’ın başrolde olmak üzere Clemence Poésy, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh, Michael Caine ve Aaron Johnson Taylor gibi isimler bulunuyor. Tenet’in 17 Temmuz 2020’de sinemalarda gösterime girmesi bekleniyor. (Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir