‘Tenet’ Bu Kez Yaş Sınırıyla Gündemde!

Tenet’in vizyona girmesi için tüm dünya gün sayıyor. Christopher Nolan’ın imzasını attığı Tenet hakkında çıkan yeni tartışma, konulacak olan yaş sınırı ile ilgili oldu. İngiltere, filmin 12A reytingiyle sinemalarda yer almasına, yani 12 yaş ve üstü izleyiciler için uygun olduğuna karar verdi.

Robert Pattinson, John David Washington ve Elizabeth Debicki’nin yıldızı olacağı Tenet’in biletleri bir süre önce satışa sunulmaya başladı. Filmin vizyona girmesine yalnızca birkaç gün kaldı. Tenet’i sinemalarda gösterecek olan ülkeler de birer birer film hakkındaki kararlarını açıklıyorlar. Tenet, ülkemizde 13 yaş ve üzerine sınırlama ile vizyondaki yerini alacak. İngiltere ise 12 yaş ve üzerinin filmi izleyebileceği kararını verdi. Yani Dunkirk, Interstellar, The Dark Knight Rises, Inception, The Dark Knight, The Prestige ve Batman Begins ile aynı kaderi paylaşacak. Bilindiği kadarıyla Nolan’ın yalnızca Insomnia filmi 15 yaş sınırlaması almıştı.

Açıklamalara göre sinemalarda Tenet üzerinde sansür uygulanmayacak. Ancak doğrudan filmin ekibi bazı sahneleri kesme kararı aldı. Örneğin bir adamın bir kadını dövdüğü sahne çıkarıldı. Bunun nedeni ise daha düşük yaş sınırına ulaşabilmekti. Coronavirüs salgını doğrudan gişe hasılatını düşürecekken, filmin yapımcıları bir de yaş sınırına takılmak istememiş gibi görünüyor. Bununla birlikte Tenet’in süresi 149 dakika olmuş olacak.

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini konu ediniyor. Gerçek zamanın ötesinde bir yerde uluslararası bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan kahraman, dünyayı kurtarabilmek için savaşmak zorunda kalır. Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir tehlikeyi durdurmaya çalışan kahraman, casusun alacakaranlık dünyasında zorlu bir yolculuğa çıkar.

Oyuncu kadrosunda Aaron Taylor Johnson, Kenneth Branagh, Michael Caine, Clemence Poesy gibi isimleri bulunduran Tenet, 26 Ağustos’ta sinemalardaki yerini alacak.

(Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir